Mis seos on enam kui miljardikroonist käivet tegeval ehituskaubaketil Ehituse ABC ja seitse korda väiksemal konkurendil Ehitusmarket? Viimase omanikfirma AS Harju KEK on omakorda suurimaks omanikuks valdusfirmas AS EKE Invest. See aga omab enamikku ASist Desintegraator, kellele kuulub pool ASi Famar-Desi aktsiatest. Ja Famar-Desi ongi Ehituse ABC.
Tervet riiki hõlmava, ehitusse puutuva ja kinnisvarast sanatooriumi- ning hotelliärini tegeleva grupi kandekonstruktsiooni loob kunagine EKE süsteem ning sealt pärit isikud ja KEKide erastatud vara. Samas on grupp kasvanud ka teiste ettevõtjate osas. Parimaks näiteks on siin mainitud Ehituse ABC, millest 50% kuulub neljale vene rahvusest ärimehele. Neist Valeri Gridnev on ametis selle poeketi juhatajana.
Gridnevi sõnul ei tegutse Ehituse ABC ühiselt Ehitumarketiga ega kasuta ära grupis olevaid tootjaid: ?Vaatame hindade ja tingimuste järgi pakkumisi, teeme koostööd kõikide kohalike tootjatega.? Sama sõnum tuli ka Lembit Kirsmelt, Ehitusmarketi juhatajalt ning poeketi emaettevõtte suuraktsionärilt, kelle Harju Elektri aktsiad tõstsid korra ka Äripäeva börsimiljonäride TOP 10 hulka.
?Ehitusmarket ja Ehituse ABC grupina ei tegutse. Vaatamata sellele, et mõlemad on kaude kapitali kaudu seotud, oleme turul konkurendid,? tõdes Kirsme. ?Oleme üritanud teha turul koostööd, aga sellest pole midagi välja tulnud. Ehitusmarket on ostnud ehitusmaterjale K-Rautalt rohkem kui Ehituse ABC-lt,? viitas ta murele, kui väike peab suhtlema suurega.
Kirsme hinnangul on EKE süsteemi põhjal vaadeldav grupp siiski vähe seotav ning nii käsitledes mõttetu, samuti saaks öelda, et väikeses Eestis tunnevad kõik kõiki. ?Skeeme võib proovida teha, kuid need sidemed on väga nõrgad. Grupina võib vaadata Harju KEKi või Harju Elektrit,? lisas ta.
K-Rautakesko keti juhi Raul Kadaru sõnul ei mängi see mingit rolli, et konkurentidest on Ehituse ABC ja Ehitusmarket omanike kaudu seotud: ?Ehitusmaterjaliturul pole küll näha, et keegi suudab hakata dikteerima hindu ja müügitingimusi. Seda on võimatu teha ? turg on suur.?
Eesti äris tegutseb rohkem või vähem aktiivselt teisigi gruppe, mis põhinevad ammuse sõpruskonna tegemistel või on saanud alguse Nõukogude-aegsete ettevõtete erastamisajast või siis päris uute firmade loomise juurest.
Näiteks Hansapanga asutajad, kel haaret investeerimispangandusest naftatransiidini. Tallinna Pangas alustanud Guido Sammelselg on koos kompanjonidega ilma teinud jae- ja hulgikaubanduses ning on Eesti Raudtee omanikeringis. Raudtee ja jaekaubandus, nagu ka toiduainetööstus ja kinnisvaraarendus, paelub ka Norma erastamisel startinud Jüri Käod.
Ekspeaministrist ärimees Tiit Vähi koos kaaslastega on tegev Silmetist kuni puhkemajanduse ja kinnisvarahalduseni. See loetelu pole kindlasti täielik ei isikute ega valdkondade osas.
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?