Üldjoontes ei ole kevadlõikuse printsiipides aastatega midagi muutunud, vajalikku teavet pakkuvat kirjandust ilmub igal aastal juurde ja aiaomanik leiab neist suurepäraseid nõuandeid. Seega tuletan meelde vaid olulisima ning juhin tähelepanu teemale ka aiakujundaja vaatenurgast.
Et järgida kehtivat reeglit ?pigem vähem korraga ja sagedamini?, tuleks enne hoolega mõelda, miks ja kas üldse lõigata. Hädavajalik on ära lõigata juurevõrsed, haiged, kuivanud, murdunud või võra sisse kasvavad ja hõõrduvad oksad. Raagus puudel on need kõige paremini näha. Asjatundliku lõikamisega saab vältida ka ilupõõsaste metsistumist või ergutada nende õitsemist. Tark on ära lõigata kõik oksad, mis ületavad taimele ettenähtud kasvuruumi ? siis ei hakka need võistlema kõrval kasvavate taimedega ning aia terviklikkus säilib.
Kui teie aias on hekk, siis kerkib varsti ka selle pügamine päevakorda. Kuusehekki võib pügada juba märtsis. Lehtpõõsahekkide puhul tuleb aga jälgida vastavate liikide lõikamisgraafikut. Enamikku hekke on kasulikum lõigata siis, kui taimed jõuliselt kasvavad, siis paranevad lõikekohad kiiremini.
Ühte ja sama taime võib olenevalt lõikamise eesmärgist pügada mitut moodi. Kõige tähtsam on lõigata õiget oksa õigest kohast ? tingimata oksakrae pealt. Puu võra hooldusel lõigatakse välja risti kasvavad oksad, tüvest liiga väikese ja liiga suure nurga all olevad külgoksad (alla 300 ning üle 600).
Noorenduslõikust ehk tugevat tagasilõikust soovitatakse põõsastele, mis kasvatavad igal aastal juurekaelast või selle lähedalt uusi noori harusid. Tugeval noorendamisel lõigake oksad tagasi 10?15 cm kõrguselt maapinnast ? nii kasvab järgmiseks kevadeks aias uus tihe põõsas. Vormilõikust kasutatakse puudele-põõsastele teatud kunstliku vormi andmiseks.
Lõikuse abil saab aiaruumi ka kujundada ? näiteks võib vanematel puudel valikuliselt ära lõigata mõned alumised oksad, et oleks mõnusam ja avaram vaade istumiseks.
Nagu igal pool mujal, sõltub ka siin töö kvaliteet tööriistast. Vaja läheb teravaid hekikääre, oksakääre, põõsalõikurit ja pika varrega universaallõikurit. Kui õiged tööriistad puuduvad ja oskusi napib, võib asjatundmatu lõikamisega taimele pigem halba sündida. Kutsu kohale puude lõikamisega tegelev spetsialist ? sellist teenust pakuvad paljud haljastusfirmad ? ning koos leiate ka sobiva lahenduse.q
Autor: Kadi Vatsar
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.