Perekond, kes on otsustanud omale ehitada uue kodu, on lõpuks leidnud majaehitaja, keda võib usaldada. Jääb üle sõlmida majaehitamiseks leping ja kanda üle esimene ettemaks.
Millised ohud võivad nüüd tellijat oodata? Kuidas käituda nii, et ehitus kulgeks ilma arusaamatusteta ja konfliktideta? Mida peaks tellija kindlasti tegema enne lepingu allkirjastamist ja millele tuleks tähelepanu pöörata?
Arusaamatused võivad tuleneda sellest, et tellijal on oma ettekujutus majast ehk visioon ? ehitajal aga konkreetne projekt, mis ei võimalda kahjuks ehituse käigus koheselt kõiki muudatusi tellija hetkesoovist lähtudes teha. Lahkhelisid on võimalik ennetada juhul, kui tellija süveneb projekti selle loomise ajal. Sõlmides kodu ehitamiseks töövõtulepingu, tekitavad pooled juriidilise suhte, kus fikseeritakse poolte õigused, kohustused ja vastutus.
Kõik inimesed ei saa ja ei peagi olema insenertehniliste teadmistega kodanikud. Hea tulemuse saavutamiseks on tellijal aga nii mõnigi kord oluline saada professionaalset ja sõltumatut tehnilist abi. Üheks võimalikuks variandiks seejuures on, et ehitise omanik määrab omanikujärelevalve tegijaks omanikujärelevalve tegemise õigusega isiku, kelleks aga ei või olla sama elumaja ehitav firma.
Ehitusseadusest lähtuvalt võivad sellist abi osutada majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi juures asuvas ettevõtjaregistris registreeritud omanikujärelevalve teenust osutavad juriidilised isikud. Loomulikult ei ole tellija sellist teenust kohustatud ostma ja võib omanikujärelevalvet ka ise teostada, seda aga juhul, kui ehitatakse üksikelamut. Praktikast lähtuvalt on professionaalse järelevalveteenuse sisseostmine osutunud edukaks ja aidanud tellijal kulusid isegi vähendada.
Kogu ehitusprotsessi jooksul peab tehtavad tööd dokumenteerima ehitamist teostav isik.
Mida efektiivsemalt ja süsteemselt suudab tellija ehitustööde teostamise käigus omanikujärelevalvet korraldada, seda parem töötulemus ilmselgelt ka saadakse. Eriti oluline seejuures on, et enne kaetud tööde (näiteks killustikaluse tihendamise, vundamendi armeerimise, soojustamise, tuuletõkke paigaldamise, hüdroisolatsiooni paigaldamise) allkirjastamist veenduks järelevalvet teostav isik kaetud tööde kvaliteedis.
Väide, et klient on kuningas, kehtib minu arvates seni, kuni klient kuningana käitub. Seega pea meeles: hea tulemuse saavutad koostöös partneriga, kellega sõlmid võrdväärse suhte.q
Enne lepingu sõlmimist veendu, et ehitustööde alguseks on kinnistu varustatud vajaliku elektriga (soovitavalt 3×16 A) ja juurdepääsuteedega rasketehnika jaoks.
Projekteerimise etapis veendu, et sulle ei jääks projektis mitte midagi arusaamatuks. Vajadusel küsi projekteerijalt lisainformatsiooni.
Mõtle hoolikalt läbi juba enne ehitamise algust kogu siseviimistlusmaterjalide valik.
Lepi ehitajaga konkreetselt kokku, kes hangib ehitamise alustamiseks vajalikud kooskõlastused, ehitusloa ja informeerib kohalikku omavalitsust ehitamise algusest.
Mõtle veelkord läbi ehituse finantseerimise võimalused.
Võta teadmiseks, et sinu huve saab kaitsta ainult juriidiliselt korrektselt ja põhjalikult ettevalmistatud töövõtuleping, kus on fikseeritud nii poolte õigused, kohustused kui ka vastutus.
Autor: Leemet Tamme
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.