Buffett alustas dollari langusele panustamist 2002. aastal, uskudes, et kasvav eelarve ja väliskaubanduse puudujääk kahandavad valuuta väärtust. Kui dollar kukkus teiste suuremate valuutade suhtes 7,5%, suurendas Buffett neljandas kvartalis välisvaluuta ning valuutaga seotud tulevikutehingute osa oma portfellis 21,4 miljardi dollarini.
?Tõendid viitavad sellele, et meie kaubanduspoliitika seab dollari veel aastateks surve alla,? märkis Buffett. ?Dollari langus on olnud küll märkimisväärne, kuid tõenäoliselt see veel jätkub.? Ise loodab investeerimisguru, et ta ennustused ei täitu ning et USA suudab jooksevkonto defitsiiti kontrollida.
Aasta lõikes kahanes Berkshire? kasum 10,3%, 7,31 miljardi dollarini. Eelmine aasta oli ka üks vähestest, mil Buffetti investeerimisfondi tootlus Standard & Poor?s 500 indeksile alla jäi. Viimase 40 aasta jooksul on seda juhtunud veel vaid kuuel korral.
Vaba raha jäi firmale kätte 43,4 miljardit dollarit. Põhjusena tõi Buffett välja sobivate investeerimisvõimaluste puudumise, öeldes, et tal oli raskusi huvitavate firmade leidmisega.
Buffett möönis, et talle ei meeldi sellise raha otsas istuda, kuna see annab närust tootlust. ?Samas on investeerimine õige ainult juhul, kui see tagab mõistliku tootluse,? lisas ta.
1965. aastast, mil Buffett Berkshire Hathawayd kontrollima hakkas, on sinna paigutatud 10 000 dollarist saanud praeguseks 50 miljonit. Buffetti enda osa on umbes 42,5 miljardit dollarit.
Autor: Lauri Matsulevits
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.