?Palju on olnud uudiseid võimalikest börsilt lahkujatest, seetõttu tahame elustada Tallinna majanduselu uue börsifirmaga,? ütles pressikonverentsil Palts. Samuti soovib ta firma ära tuua poliitiliste tõmbetuulte meelevallast ning muuta läbipaistvamaks juhtimist. Palts peab väga heaks ka aktsiate müügi ajastust. ?Seda näitab rahvusvaheliste investorite üha kasvav huvi Ida-Euroopa turgude vastu ja kasvavad aktsiate hinnad Tallinna börsil,? lisas Palts.
Tallinna Vee aktsiate viimisega börsile on väga rahul ka firma tegevjuht Bob Gallienne. Juht märkis, et ka Tallinna Vee suuromanik United Utilities on Briti tuntuima aktsiaindeksi FTSE 100 üks tippfirmasid.
Nii Tallinn kui ka United Utilities müüvad kumbki 15 protsenti ASist Tallinna Vesi, kokku 30 protsenti. Tallinna tänavuse aasta eelarve lisaeelarvesse on planeeritud müügist laekuvaks tuluks 300 miljonit krooni. Kui 15 protsendi aktsiate hinnaks arvestada vähemalt 300 miljonit krooni, teeb see ühe aktsia hinnaks 100 krooni. Ettevõtte turuväärtus on nende numbrite alusel 2 miljardit krooni.
Tallinna Vee börsileminekut hakkab nõustama neljaliikmeline sündikaat, kuhu kuuluvad CA IB, LHV, Carnegie ja Hansapank.
Austria panga CA IB Londoni kontor hakkab otsima Lääne- ja Kesk-Euroopa investoreid, Carnegie huvilisi Skandinaaviast, LHV tegeleb Balti riikide juriidiliste investoritega ja Hansapank Balti jaeinvestoritega.
Küsimusele, kas Eesti investoritele jääb siis vähem kui neljandik müüki tulevast aktsiapakist, vastas abilinnapea Kaupo Reede, et Eestist saavad aktsiaid kõik inimesed, kes soovivad.
Praegu kuulub Tallinna linnale 49,6 protsenti Tallinna Vee aktsiatest. United Utilitiese käes on 50,4 protsenti aktsiatest. Viie aasta eest maksis United Utilitiese eelkäija International Water linnale 50,4protsendilise osaluse Tallinna Vees 1,3 miljardit krooni. Aastatel 2001?2004 on United Utilities Tallinna Veest saanud dividendidena ja aktsiakapitali vähendamise teel umbes 0,6 miljardit krooni. 22. märtsil on Tallinna Vee nõukogu koosolekul arutusel ka küsimus, kas maksta omanikele dividende möödunud aasta eest.
Pärast aktsiate osalist müüki börsi vahendusel kaotab oma enamusosaluse United Utilities, tema osaluseks jääb siis 35,3 protsenti. Tallinna linnale jääb 34,7 protsenti ja teistele aktsionäridele 30 protsenti.
Tallinna jäävad ettevõtte nõukogus esindama kolm liiget. Samuti jääb linnale alles eelisaktsia, millega saab vajadusel rakendada vetoõigust. Kui Tallinna Vesi rikub linnaga varem sõlmitud teenuste lepingut, on linnal õigus üle võtta tegevjuhtimine.
Tallinnal on võimalus igal momendil keelduda aktsiate müügist, kui selguvad asjaolud, mis võivad saada Tallinna linnale kahjulikuks.
Praegu arutatakse Tallinna Vee äriplaani, arvutatakse firma väärtus ja antakse hinnang ettevõtte majandustegevusele. Müügiprospekti ettevalmistamine on plaanitud märsi ja börsi protseduurireeglite täitmine aprilli. Suurematele välisinvestoritele mõeldud tutvustav ringkäik on kavandatud maisse ja kauplemise algus Tallinna börsil juunisse.
Tallinna linnapea Tõnis Paltsu firmal Pambos Holdings OÜ on viie Tallinna börsil noteeritud firma aktsiaid. Arvestades eilseid sulgemishindu, oli aktsiate väärtus 1,38 miljonit krooni.
Arvuliselt on Paltsul kõige enam aktsiaid Kalevis (5700). Nende aktsiate väärtus oli eile 153 387 krooni. Rahas kõige suurem osalus on Paltsul Hansapangas. 2600 aktsia väärtus oli eilsete hindade alusel 484 926 krooni. Osalused on Paltsul veel Normas (4200 aktsiat), Merko Ehituses (500) ja Viisnurgas (2000).
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.