Tallinna Pedagoogikaülikool ehitab aadressile Uus-Sadama 5 uut õppehoonet, mis valmib 2005. aasta oktoobri keskel.
Uue õppehoone valmimise tulemusena koondub suur osa erinevates linna osades paiknevatest teaduskondadest ja instituutidest ühte kampusesse. See loob ülikoolile paremad võimalused oma õppe- ja teadustöö sidustamiseks, ütles Pedagoogikaülikooli haldusdirektor Margus Talsi.
Uus kuuekorruseline õppehoone tuleb avar ja valgusküllane, kus õppe- ja teadustöö tegemiseks on ülikooliga seotud inimeste kasutuses kaasaegne tehnoloogia.
Hoone keskele ehitatakse ida-lääne suunaline siseõu - aatrium -, mis päevavalgusel maja sisemusse paista laseb ning ka õhtupäikese majja toob. Kava järgi paistab 10000-ruutmeetrise hoone 80 % ruumidesse küllaldaselt päevavalgust.
Suurem osa õppetöö tegemiseks kavandatud auditooriumidest paikneb kahel alumisel korrusel. Kõik need on varustatud tehnikaga, mis võimaldab kanda loenguid üle internetti. Maja auditooriumid mahutavad ühtekokku 1000 tudengit, arvutikassidesse mahub korraga tööd tegema 40 tudengit.
3. - 6. korrusel paiknevad teaduskondade ja instituutide tööruumid - neil korrustel saab olema rahulikum keskkond, mis sobib paremini teadustöö tegijatele.
Hoone 2. korrusele ehitatakse kaasaegne 270 inimest mahutav konverentsikeskus, mis on mõeldud nii ülikooli tarbeks, kuid mida ülikool hakkab ka välja rentima. Konverentsikeskuse juurde kuulub neli tõlkekabiini, mis võimaldavad saalis kõneldavat transleerida ühekorraga kuni nelja erinevasse keelde. Samuti on konverentsikeskuses olemas vajalik tehnika videokonverentside korraldamiseks, võimalik on kanda saalis toimuvat üle internetti või teha ülekandeid maja fuajees, koridorides ja kohvikutes paiknevatesse teleritesse.
6. korrusel paikneb 30 inimest mahutav ringauditoorium, kus ümmarguse laua ääres istudes on võimalik jälgida slaide otse enda ees paiknevalt ekraanilt. Igal selles ruumis nõupidamisel osalejal on võimalik lülitada oma sülearvuti auditooriumi võrku ning otse oma arvutist kõigi teiste ees paiknevatele ekraanidele slaide kuvada.
Uue õppehoone ehitamisel on peetud silmas, et ka puuetega inimesed kõikjal majas liikuma pääseksid.
Läbi 2. korruse rajatakse uue ja vana maja vahele galerii, mille kaudu on kõigil võimalik erinevate hoonete vahel liikuda. Selle koridori kaudu pääsevad ka puuetega inimesed keeltemajas asuvasse raamatukokku.
Ülikooli peamajast 5 meetri kaugusel kerkivas õppehoones leiavad endale uued ruumid õppe- ja teadustööks kasvatusteaduste teaduskond, Ökoloogia Instituut, Humanitaarinstituut, Demograafia Instituut, Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Instituut ning Haridustehnoloogia Keskus. Uude majja kolib ka rektoraat.
Ülikooli haldusdirektor Margus Talsi ütles, et uude õppehoonesse kolivate teaduskondade ja instituutide praegused tööruumid on halvas seisukorras ja vajavad remonti, kuid uue maja ehitamine tuleb kokkuvõttes odavam kui vanade majade renoveerimine.
Uue õppehoone ehitamine ja selle sisustamine maksab kokku 130 miljonit krooni.
Uue maja ehitamise kuludest 20 miljonit krooni on katnud riik, 75 miljonit krooni katab Pedagoogikaülikool omavahenditest (Estonia pst 5 ja Raadiku 8 hoonete ning Ökoloogia Instituudi varade müügist) ning puuduoleva 55 miljonit krooni saamiseks võtab ülikool pangalaenu.
Ülikooli uue õppehoone on projekteerinud arhitektid Mattias Agabus, Eero Endjärv, Raul Järg, Priit Pent ja Illimar Truverk firmast Agabus, Endjärv Truverk Arhitektid OÜ. Hoone ehituse peatöövõtja on AS Eesti Ehitus.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.