Firmat Smartlink messil esindava Antti Andreimanni sõnul on lihtsam lihtsam istuda Hannoveris messiboksis ja oodata, kuni inimesed Eesti stendi juurde jõuavad, kui neid kõiki mööda Tallinna taga ajada.
Kui mina 10.?16. märtsini kestva messi teise päeva lõpus Eesti stendi juurde jõudsin, oli meie kahekordse stendi juurde kogunenud palju tuttavaid inimesi ? nii IT alal tegutsevaid eraettevõtjaid kui ka riigi ja haridusasutuste esindajaid.
Raske on öelda, kes on keskmine messikülastaja ? näha on nii soliidseid ärimehi kui ka säravate silmadega poisikesi. Kuna mess toimub 27 paviljonis, siis jätkub igaühele siin midagi uudistada. Mess on tõeliselt suur ning paraku ei jõua ka seitsme päeva jooksul sügavuti kõigi eksponaatidega tutvuda.
Messil osalemine ei ole odav lõbu ? sel aastal on messil terve Eesti peale üleval ainult üks stend, mida kulude kokkuhoiu pärast jagab riik eraettevõtjatega. Riik kulutas messil osalemiseks ja seal Eesti kui edumeelse m-riigi tutvustamiseks 700 000 krooni.
Messil osalemiseks kulutatud raha kasutegurit on keeruline hinnata. Seda kinnitavad nii meie ettevõtjad kui ka muude riikide messil osalevad firmad.
Firmasid, kes kohapeal oma toodandut müüvad, peaaegu ei ole ? nägin vaid kahte Kaug-Ida ettevõtet, kes müüsid oma messiboksis kaasaskantavaid MP3 mängijaid. Suurem jagu osalejaid on siiski messil suhete loomise eesmärgil, mis hakkavad reaalselt raha sisse tooma alles tulevikus.
Suhete loomiseks on CeBIT ideaalne koht ? siin on kohal üle 6000 firma 65 riigist.
Kuid tutvumine ja suhete loomine ei pea toimuma ainult messikülastajate ja eksponaatide vahel ? mina tutvusin ja rääkisin veidi juttu ühe politseinikuga Nigeeriast, kellega koos uurisime ühe Saksa firma turvatehnoloogiat, ning Dubaist pärit ettevõtjaga, kelle kunagine tüdruksõber oli eestlanna ? väike maailm, kas pole?
Messi suurt populaarsust, suurt külastataje arvu ning meedia tähelepanu kasutatakse ära ka poliitilisel eesmärgil. Teise messipäeva hommikul tervitas metrooga messile saabujaid umbes 300 inimesest koosnev rahumeelne demonstratsioon, milles osalejad protesteerisid IBMi lauaarvutite tootmise hiinlastele müümise vastu. Selle müügi tõttu jääb nüüd Saksamaal 600 inimest töökohast ilma.
Autor: Alar Pardla
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.