Justiitsminister Ken-Marti Vaher viitab, et tema omaga sarnase mõõdikusüsteemi võttis kasutusele juba Siim Kallas tolliametis, kirjutab SL Õhtuleht.
Reformierakonna esimees Andrus Ansip ja eksrahandusminister Harry Õunapuu väidavad, et tolliametis 2001. aastal Siim Kallase rahandusministriks oleku ajalkinnitatud salakaubavedajate ja maksupetturite tabamise plaani ei saa võrrelda justiitsministri praeguse korruptantide tabamise plaaniga.
Kriitikatule alla sattunud kriminaalasjade mõõdikusüsteemi kasutab maksu- ja tolliamet juba mitu aastat. Tolliametis võeti see kasutusele 2001. aastal, kui selle kinnitas rahandusminister Siim Kallas (Reformierakond). Täpselt samasugune plaanimine jätkus, kui tema asemele asus Harry Õunapuu.
Kuid endine keskerakondlane ja rahandusminister 2002.-2003. aastal Harry Õunapuu kinnitab, et neid kahte plaani ei saa võrrelda.
«Meil oli vaja tolliamet tulemuslikult tööle panna. Ja seal polnud ka kuskil sellist nõuet, et oleks olnud näiteks Ikla või Narva tollipunktile antud konkreetselt ülesandeks kindel arv rikkujaid kätte saada. See plaan oli tervikuna suunatud maksupetturite ja tollieeskirjade rikkujate vastu,» selgitab sotsiaalliberaal Õunapuu.
«Ma ei ole selle 2001. aasta tolliameti plaaniga täpselt kursis, kuid olen täiesti veendunud, et mingeid plaane maakondade kaupa pole kindlasti tehtud,» märgib Reformierakonna esimees Andrus Ansip.
Tema sõnul ei saavat Vaher siiani aru, millega ta on hakkama saanud. «Selliste kvootide kehtestamine on amoraalne, ebaeetiline, kõlvatu!»
Eesti Advokatuuri hinnangul pole ametnike arvu esitanud korruptsioonimõõdikute kava kooskõlas õigusriigi põhimõtetega. «Mõõdikusüsteem on ebademokraatlik ja repressioonihõnguline,» ütles advokatuuri juhatuse esimees Aivar Pilv. Tema sõnul seab see ohtu kodanike põhiseadusõiguste ja huvide kaitse.
Seotud lood
Investorid teevad kulda ja bitcoini ostes aina rohkem panuseid sellele, et valuutade väärtus langeb. See trend on tulnud, et jääda, teatas USA suurim investeerimispank JPMorgan Chase.