Euroopa Komisjon lubab kasutada enda käsutuses olevaid vahendeid, et sundida 10 riiki, kuhu kuulub ka Eesti, avama oma gaasiturgu.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika osakonna juhataja Einari Kiseli sõnul erilist sundimist siiski ei toimu. Euroopa Komisjon on saatnud kirja, kus annab mõista, et Eesti koos teiste riikidega peaks oma gaasituru avama 1. juuliks 2007. Euroopa Komisjoni direktiiv nõuab Kiseli sõnul seda, et praegu monopoolses seisundis Eesti Gaas jagaks oma töö kaheks nii, et üks osa tegeleks gaasi infrastruktuuriga ning teine osa gaasi müügiga. See tähendab, et tulevikus peavad need ettevõtted, kes soovivad gaasi müüa, seda ka teha saama. Kiseli sõnul plaanitakse muudatus seadusesse teha juba sellel aastal, kuid ei ta osanud öelda täpset kuupäeva. ?Tegevuse jagamine kaheks pole praktikas kasulik, kuna sellega kaasnevad lisakulutused.? ütles Kisel.
Eesti Gaasi nõunik Arvi Hamburg ütles, et Eestil ei ole vaja gaasiturgu avada, kuna see on 97% suuruses juba avatud. Seadusemuudatusega saavad hiljemalt järgmiseks aastaks turu vabaks ka mittekodutarbijad, näiteks korteris tegutsevad juuksurid, lisas ta
250 miljardi euro suuruseks hinnatava elektri-ja gaasituru avamine on oluline osa Euroopa Liidu jõupingutustes, mille eesmärk on suurendada konkurentsivõimet ja hoogustada majanduskasvu.
Autor: Gert D. Hankewitz
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?