Kui varem süüdistas Saksa kantsler Gerhard Schröder Eesti, Slovakkia ja Poola suguseid riike ebaausas maksudumpingus ja surus ELis läbi maksude harmoniseerimise ideed, siis nüüd on suurim ELi riik kurssi muutnud.
?Meil tuleb tegutseda, kuna ettevõtete ebaühtlane maksustamine Euroopas ohustab meie töökohti,? ütles Schröder läinud nädalal Saksa parlamendis, kus ta avalikustas valitsuse plaanid majanduse stimuleerimiseks ja tööpuuduse ohjeldamiseks. Ettekande järel pidas Schröder kriisikohtumise opositsiooni esindajatega, kes valitsuse plaani toetasid.
6 miljardit eurot maksvast kriisipaketist on kaks miljardit kavandatud transpordi infrastruktuuri investeeringuteks, et luua töökohti. Kesksel kohal on aga ettevõtte tulumaksu alandamine samale tasemele Poola ja Slovakkiaga ? praeguselt 25-lt 19 protsendile.
Et Saksamaal on ka kohaliku tasandi ettevõtte tulumaks, alaneb reaalne maksukoorem 38,7 protsendilt keskmiselt 32,7 protsendile. Nii ei saa Saksamaast veel madala maksutasemega riiki, küll aga on maksumäära alandamisel kindlasti positiivne psühholoogiline efekt.
Valitsuse kursimuutuse tingis eelkõige ettevõtete lahkumine madalamate kuludega riikidesse ning töötute arvu kasv veebruaris juba enam kui 5,2 miljonile.
Saksa firmade investeeringud välismaale tulevad sellel aastal rekordilised, samas kui investeeringud Saksamaale vähenevad juba mitmendat aastat järjest. Saksa tööstus- ja kaubandusassotsiatsiooni DIHK 7500 firma küsitlus näitas, et 42 protsenti ettevõtetest plaanis tänavu investeeringuid välismaale suurendada. Sihtkohana oli esikohal Ida-Euroopa, järgnes Hiina. Mitmed Saksa firmad on kolinud ka Austriasse, mis alandas aasta alguses ettevõtte tulumaksu 34 protsendilt 25 protsendile ning kus palgakulud on 10?20% madalamad kui Saksamaal. Saksamaal tõmbavad tootmist koomale ka välisfirmad.
Samas ei ole kõrged maksud tingimata ettevõtjate esmane probleem Saksamaal.
?Isegi madalam maksumäär ei muuda meie investeerimisstrateegiat Saksamaal, kuna siin on äritegevusega seotud nii palju muid kulusid,? ütles agentuurile Bloomberg Saksa autotootja MAN divisjonijuht Anton Weinmann. Firma valib praegu riiki uue tehase ehitamiseks Ida-Euroopasse. ?Schröderi olulisim kodutöö on Saksamaa kõrgete palgakulude alandamine,? lisas ta.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.