Elektriradiaatoreid on kahte tüüpi ? konvektorid ja õliradiaatorid. Konvektori kohta öeldakse ka lihtsalt elektriradiaator. Konvektor maksab vähem kui õliradiaator, kuid ei sobi näiteks magamisruumidesse, sest põletab tolmu ja kuivatab õhku.
Konvektori küttekeha on vahetus kokkupuutes õhuga: alt liigub jahe õhk sisse ning ülevalt tuleb soe õhk välja. Osal konvektoritel on ka ventilaator sees, kuid päris puhuriks ma seda siiski ei nimetaks. Õliradiaatori küttekeha õhuga kokku ei puutu, mis muudab radiaatori turvaliseks, kuid ka mõnevõrra aeglasemaks kütmisel.
Elektriradiaatorit kasutatakse nii põhikütteks, täiendava kütteallikana kui ka sellistel juhtudel, kui soovitakse lisada kütteseadmeid, aga kapitaalsemat ümberehitust kodus ei ole võimalik teha. Elektriradiaatoritega küttesüsteemi eeliseks on suhtelised madalad ehituskulud, nõrgaks küljeks hilisem suurem küttekulu võrreldes salvestava küttesüsteemiga, sest elektrienergia hind on viimaste aastatega pidevalt tõusnud ja tõuseb edasi.
Mõlemat tüüpi radiaatoreid on nii seinale kinnitatavaid kui ka toast tuppa liigutatavaid. Radiaator tuleks paigutada kindlasti akna alla või selle vahetusse lähedusse. Toodetakse erineva kõrgusega elektriradiaatoreid, nii tavaliste kui ka suuremamõõtmeliste (madalamate) akende alla. Elektriradiaatorite võimsus jääb vahemikku 500?2000 W, radiaatori valikul tuleks ruumi iga kuupmeetri kohta arvestada ca 30 W.
See, kas kasutada konvektorit või õliradiaatorit, sõltub üldiselt kliendi rahakotist ? konvektorradiaatorid on odavamad, õliradiaatorid kallimad. 500 W konvektortüüpi radiaatorite hinnad algavad 700 kroonist, võimsamate õliradiaatorite hinnad jäävad vahemikku 1500 kuni 3500 krooni. Magamisruumides soovitaksin kindlasti kasutada õliradiaatoreid, kuna konvektori küttekeha, mis on vahetus kokkupuutes ümbritseva õhuga, nii-öelda põletab õhku.
Elektriradiaatori eluiga on suhteliselt pikk, samuti ei vaja see erilist hooldust, elektriradiaatorit tuleb vaid tolmust ja mustusest puhastada. Normaalse kasutamise korral võib õliradiaatori elueaks pidada vähemalt 20 aastat, konvektori eluiga sõltub ka ruumist, kus ta asub (näiteks kui palju on õhus tolmu), kuid see on vähemalt 10 aastat.
Radiaatori valiku põhilised kriteeriumid on kindlasti hind ning välimus.
Sarnase tööpõhimõttega toodete hinnad ei erine eri tootjatel väga palju. Kindlasti peab elektriradiaatorit ostes veenduma termostaadi olemasolus, mis võimaldab hoida ühtlast temperatuuri. Väga suuri altminekuid radiaatori ostul ei tohiks siiski olla.
Autor: Tarvo Saar