Tänavu jõustunud hooneühistuseadus tõi elamuühistukorterite omanikele oodatud suurema õiguskaitse ja avaramate võimaluste asemel kaasa uued takistused ? rakendusaktide puudumise tõttu elamuühistute korterite müük sootuks seisab.
1. jaanuarist kehtib nõue, et elamuühistukorterite ehk liikmesuste müük peab olema notariaalselt tõestatud.
See tähendab, et ühistud peavad olema oma dokumentatsiooni hooneühistuseadusega kooskõlla viinud ? teinud põhikirjamuudatused, hoonejaotusplaani ja registreerinud liikmete nimekirjad mittetulundusühingute ja sihtasutuste registris.
Paraku ei võta notarid ega register soovijaid jutule, kuna puuduvad seadusest tulenevad rakendusaktid. Nimelt ei ole justiitsminister kehtestanud notari poolt mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrile andmete edastamise korda.
Samuti pole registris liikmete nimekirja pidamise korda, liikmete nimekirjaga tutvumise ja sellest väljavõtete saamise korda.
Kui kaua oodatud regulatsioon viibib, on raske ette näha, eriti valitsuse vahetumise taustal.
Kahjuks ei saa tehinguid teha ka enam sarnaselt varasemale, lihtkirjaliku lepinguna ühistu juhatuse tasemel, sest uue hooneühistuseadusega tunnistati kõik elamuseaduse sätted kehtetuks ning ette ei ole nähtud ka üleminekuperioodi.
Üleminekuaja puudumine seab elamuühistukorterite omanikud raskustesse ka seetõttu, et hooneühistuteks ümber registreerimiseks on seadusega aega antud 2008. aasta 1. jaanuarini. Kui ühistu juhatus muudatuste tegemisega erilist aktiivust üles ei näita, kuna seadusest tulenevat kohustust kiirustamiseks ei ole, võib liikmesuse võõrandamine määramatusse aega edasi lükkuda.
Juhul kui seadusandja nimetatud üleminekuperioodiks juhiseid ei anna, sõltub liikmesuse müümise võimalikkus notarite seisukohtadest. Viimaste andmete kohaselt võiks üheks võimaluseks olukorra lahendamisel saada notariaalne elamuühistu liikme õiguste ja kohustuste kogumi võõrandamise leping.
See ei taga küll elamuühistukorteri ostjale võrdseid võimalusi korteriühistu liikmetega, sest vaevalt on pangad sellise lepingu alusel müüdavat korterit valmis tagatisena aktsepteerima, kuid vähemasti välistab selline müügileping seaduses kehtestatud vorminõude rikkumise.
Kui mõnel elamuühistukorteri omanikul tekib mõte probleem siiski lihtkirjaliku lepingu sõlmimisega lahendada, siis ostjapoolel soovitame kindlasti sellest pakkumisest loobuda.
Lihtkirjaliku lepingu alusel ostjate saatust on raske ette ennustada ja meie soovitus oleks siiski kindlasti oodata, kuni tekib mingisugune võimalus tehingu notariaalseks tõestamiseks.
Seotud lood
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.