?Peaks ikkagi olema valmis, et halvemad ajad on ees,? ütles Lipstok eile Eesti Panga infotunnil pärast tõdemist, et hetkel on Eesti majandus heas seisus.
See ettevaatusele manitsev kommentaar tuli vaid nädal pärast seda, kui sai teatavaks, et Eesti sisemajanduse koguprodukt kasvas esimeses kvartalis koguni seitse protsenti, seda eelkõige tänu ekspordile.
Samas annab keskpanga esindajate sõnul pessimismiks põhjust just see, et Eesti põhilistel kaubanduspartneritel, ELi liikmesriikidel, pole viimasel ajal majanduskasvu tulnud. Nii oli eurotsooni riikide majanduskasv aasta esimeses kvartalis vaid ühe protsendi lähedal. See tähendab, et sealne nõudlus kasvab väga vaevaliselt.
?Euroopa majandus on kehvas seisus, siin pole midagi arvata,? kinnitas Hansapanga makroanalüütik Maris Lauri. Tema sõnul sellel siiski väga otsest mõju ei tarvitse olla, kuna euroliidu majanduse seis on olnud kesine juba mitu aastat. ?Senini on Eestis suhteliselt hästi hakkama saadud,? lisas ta.
?Aasta algus oli meie põhilistel eksporditurgudel veidi nõrgem, kui oodatud,? tõdes ka Eesti Panga asepresident Märten Ross. ?Prognoose on alandatud.?
Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektori Siim Raie sõnul praegu ärevuseks põhjust pole. ?Kui vaatame, mille vastu ettevõtjad meie kaudu huvi tunnevad, siis on need teised liitunud riigid, mis kasvavad järgneva paari aasta jooksul kiires tempos,? rääkis Raie.
Halvad majandustulemused on ka põhjuseks, miks on Euroopa Liidus edasi lükkunud juba pikalt kõneainet pakkunud intressitõusu. Samal põhjusel soovitas Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) eelmisel kuul Euroopa Keskpangal isegi intresse alandada, kuigi keskpanga senise jäigast inflatsioonipoliitika tõttu on see ebatõenäoline.
Eralaenud on endiselt Eesti Panga üks murelapsi, ka Lipstoki üks lubadusi enne panga presidendiks saamist oli, et hakatakse karmimalt tegelema võimaliku ülelaenamisega. ?Uutest Euroopa Liidu liikmesriikidest on Eesti võlakoorem kõige suurem, ka kulub meil laenu teenindamiseks kõige rohkem raha,? toonitas Lipstok eile.
Mingeid jõuvõtteid pangal siiski eralaenamise piiramiseks kasutusele võtta plaanis ei ole. ?Kui makromajandusega trikitama hakkaksime, siis see võib mõjuda ettearvamatult,? ütles Lipstok.
Seotud lood
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.