"Aforismide raudvara" on tuumaka sisu ja huvitava kujundusega mõtteterade kogumik. Heiki ja Ringa Raudla koostatud raamatus on tuntud ja vähemtuntud efektselt sõnastatud elutarkusi, mis köidavad ikka ja jälle oma vaimukuse ja originaalsusega.
Kirjandusterminite leksikonid selgitavad, et mõiste aforism tuleneb kreekakeelsest sõnast ahphosrismos (piiritlemine, ) ja tähendab mõttetera, lühikest vaimukat teritatud vormis lausungit, mis väljendab võrdluse, antiteesi või paradoksi kaudu üllatavat väärtusotsustust või üldistavat elutarkust.
Maailma kuulsamad aforismimeistrid on näiteks Platon, Seneca, Augustinus, Voltaire, Schopenhauer, Wilde, Nietzsche, Dostojevski. Eesti kirjanikest on mitu aforismikogumikku avaldanud Arvo Valton.
"Aforismide raudvara" esimeses osas, mille pealkirjaks Romain Rollandi mõttetarkus "Mida vähem mul on, seda enam ma olen", on valitud inimese olemust avavad lausungid.
Jean Costeau tõdemus "Elu on horisontaalne langemine" koondab elu ja elamist väärtustavad aforismid. "Pole paremat kooli kui ebaõnn" (Benjamin Disraeli), "Sõna on teo vari" (Demokritos), "Oskus meeldida on tegelikult oskus petta" (Luc de Vauvenargures), "Inimene on see, kelleks ta end ise teeb" (Jean-Paul Sartre), "Mehed teevad seadusi, naised kombeid" (Voltaire) ja "Igavus on vananenud tõsidus" (Oscar Wilde) on teiste alajaotuste pealkirjad.
Suurte mõtlejate ja kirjanike tarkuseteri ikka ja jälle lugedes tuleb tõdeda, et paljud neist on populaarsed ja ka tänapäeval rahva seas käibel.
Näiteks Friedrich Nietzsche mõttetera "Kõik, mis ei tapa, teeb mind tugevamaks" olen kuulnud kui konstateeringut pärast ebaedu.
Sellest raamatust leiab mitmete elunähtuste kohta selgituse, vahel on neid päris kosutav lugeda.
Autor: Tiina Kolk
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.