Peale Enn Pandi, Andres Hundi ja Keijo
Mehtoneni viibisid laevas Tallinki nõukogu liige Ain Hanschmidt, juhatuse liige
Lembit Kitter ja firma nõukogu esimees Toivo Ninnas, kirjutas SL Õhtuleht.
Laeva Silja Symphony pardal toimus 24. oktoobril Tallinki juhatuse koosolek, pärast seda siirdusid laevafirma juhid, kelle seast tunti ära Pant, Hunt ja Mehtonen, laeva Atlantise baari pidutsema.
Kui baarmen tahtis baari sulgeda, keeldus seltskond lahkumast ja hakkas endale ise jooke valama. Kui teenindaja sellega nõus polnud, puhkes riid, mille tulemusel lõi Hunt baarmenile rusikaga näkku ja lõhkus mehe prillid.
Kui ka järgmise baari töötajad firmajuhtidele vastu hakkasid, nimetasid mehed naisteenindajaid halvustavalt Tallinki teenijatüdrukuteks, kelle ülesanne on vastu vaidlemata laevafirma omanike käsku täita. Viletsa ja ebakompetentse teeninduse tõttu lubas üks juhtkonna liige kogu laevapere uue ja odavama vastu vahetada.
Hommikusöögil Rootsi lauas püüdsid pidutsejad röstris kalafileed soojendada, mille tagajärjel röster süttis.
Tallinki juhtkond on võtnud seisukoha, et väidetavaid vahejuhtumeid Silja Symhonyl nad lähiajal ei kommenteeri.
Seotud lood
Mõned eelmisel nädalal Brüsselis
eurosaadikul Tunne Kelamil külas olnud ärimeestest külastasid visiidi käigus ka
lõbumaju.
IBM Eesti juht Valdo Randpere ütles TV3
"Seitsmestele uudistele", et Tallinki juht ja üks suuromanikke Enn Pant peaks
firma juhi kohalt skandaali tõttu tagasi astuma.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.