Venetsueela presidendi Hugo Chavezi
korraldusega peavad välisfirmad 1. maiks lahkuma Orinoco basseini
naftaleiukohtadelt või andma osaluse kontrollpaketi riigifirmale Petroleos do
Venezuela.
Venetsueela on maailma viies naftaeksportija ja kevadel ei tegutse seal enam ühtki erafirmat, vahendas lenta.ru. Oma raadioesinemises avaldas Chavez rõõmu selle üle, et Ameerika firmad kaovad sealseilt naftaleiukohtadelt "ja seal hakkab lehvima Venetsueela lipp."
Venetsueelas sotsialismi ehitav president on tuntud oma vihkamise poolest George W. Bushi vastu ja suure sõpruse poolest Kuuba liidri Fidel Castroga. Samas on USA sealsete naftasaaduste põhiturg. Selle kaotamise kartuses on Chavez reklaaminud Venetsueela naftat Euroopas. Ekstravagantse sammuna on näiteks tarnitud kokkuleppel linnapeaga soodsalt kütust Londoni kuulsatele punastele kahekorruselistele bussidele.
Välisfirmasid ei ole Venetsueela naftapuurimisse enam palju jäänud. Samas tegelevad olemasolevate ja veel kasutusele võtmata naftavarudega Exxon Mobil, Chevron, ConocoPhillips, Total, Statoil, British Petroleum. Oma esinemises eitas Chavez soovi välisfirmad täielikult välja tõrjuda, kuid pidas tingimata vajalikuks, et riigi territooriumil tegutsevais naftafirmades peab olema vähemalt 60% riigi osalust. Kui välisfirmad täielikult lahkuks, viiks nad kaasa tehnika ja spetsialistid, ilma kelleta oleks naftavarude ekspluateerimine õige keeruline.
Oma esinemises unustas Chavez olulise asjaolu, nimelt kuidas riik kavatseb võõrandatavate osaluste eest tasuda. Varem on ta lubanud kompensatsiooni, kuid selle suurus on teadmata.
Venetsueelas tegutseb ka Vene Lukoil, mis eelmise aasta lõpus avas kohaliku riigifirmaga ühise naftapuurimisettevõtte.
Seotud lood
Venetsueela valitsus teatas 11 USA firmale Helmerich&Payne kuuluva naftaplatvormi natsionaliseerimise kavatsusest.
Venezuela president Hugo Chavez viitas oma
ametivandes Jeesusele kui ajaloo suurimale sotsialistile.
Venezuela president Hugo Chavez süüdistas
Washingtoni jälle atentaadi plaanide sepistamises.
Valgevene lubas täna otsuse peale kärpida
homsest gaasitarneid tasuda Venemaale 460 mln dollarit gaasivõlga, võttes selle
reservist ja kattes tühjenevat reservi välismaa sõprade abil.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.