Eastern Europe Real Estate Investment
Trusti tegevjuht Ain Kivisaar kirjutab Äripäevas, et hea on tõdeda, et midagi on
siin maailmas ikkagi jäävat - arutelu kinnisvarakriisi saabumisest on oma
kuueaastase staažiga muutunud kohaliku ajakirjanduse püsiteemaks.
"Kinnisvaraturu edasine käitumine oleneb turuosalistest - elanikest ja ettevõtjaist endist. Kommertskinnisvaraturg on jõudnud faasi, kus kõigi Eesti suuremate linnade nüüdisaegsete kaubanduskeskuste ukse taga lookleb järjekord potentsiaalsetest üürnikest. Põhjusi tuleb otsida kiirest tarbimise kasvust, mis elanikkonna sissetulekute kasvu taustal ei näita raugemise märke. Tulemus on üürihindade kiire ja järjekindel korrektsioon ülespoole, mis veab endaga kaasa ka müügipindade väärtuse," märgib Kivisaar.
Kivisaare sõnul on Tallinna kesklinna A-kvaliteediga büroohoonete vakantsus null. "Tipphinnad, mis veel aasta tagasi olid 220 kr/m2, on tänaseks tõusnud 270 kr/m2. Kiire hinnakorrektsioon pole pinda turule juurde toonud, kuna sobilikke asukohti napib. Kõik märgid näitavad, et jätkub nõudlus ja koos sellega ka hindade kasv," räägib Kivisaar.
"Uusi lao- ja tootmishooneid pole logistiliselt loogilistesse kohtadesse võimalik enam ehitada odavamalt kui 10 000 kr/m2, erinõudmiste korral küünib see 15 000 kr/m2. See omakorda surub üürihinda seninägematusse kõrgusesse," lisas ta.
Kivisaare sõnul peavad tootjad ja ladustajad seda aktsepteerima või oma tegevust mujal harrastama. "Enamasti valitakse esimene. Ehitushindade kallinemise toel kinnisvara hinnakasv jätkub," arvab Kivisaar.
Elamuehituses tasub täna panka laenuraha küsima minna vaid neil arendajail, kel ette näidata vähemalt paari projekti edukas lõpetamine. Uute tulijate suhtes ollakse äärmiselt karmid.
"Suunamuutjaks meie kinnisvaraturul võib saada kohalik majandus. Olukorras, kus majanduse kasvunumbrid püsivad ELi keskmisest kordi kõrgemal, elanikkonna sissetulekud kasvavad vähemalt samas tempos ning intressitaseme kiire kasv on peatumas, ei suuda ette manada ühtki tõsist põhjust, mis võiks kirjeldatud trende siinsel turul vastupidises suunas liikuma panna. Ainsana tekitavad muret suhtarvud, mis kajastavad majandusliku edu (SKT, keskmine palk) ja uute hinnatasemete vahel harjumuspärasest erinevaid väärtusi," prognosib Kivisaar.
"Parim indikaator turu edasisele käitumisele on turuosalised ise - Eesti elanikkonna ja ettevõtete ootused oma majandusliku võimekuse kohta. Ja loomulikult raha juurdevool turule. Tänavuseks julgeks prognoosida mõlema teguri püsimist positiivsel poolel," leiab ta.
Seotud lood
Metro Capital Management konsultant Ain
Kivisaar ütles, et eraisikutele korterite väljaüürimine on igal pool maailmas
üks kõige stabiilsemaid äritegevusi.
Eastern Europe Real Estate Investment Trust
tegevjuht Ain Kivisaar kirjutas tänases Äripäevas, et lääneriikide aastakümnete
pikkusele kogemusele tuginedes peaks keskmine töötaja suutma oma kuupalgaga osta
ühe ruutmeetri elamispinda.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.