Jaapani ja Ameerika Ühendriikide juhitud
viie riigi osalusega projekt näeb ette kivisütt kütusena kasutava
soojuselektrijaama ehitamist, mis ei saastaks atmosfääri süsinikdioksiidiga.
Peale Jaapani ja USA osalevad projektis veel Hiina, Lõuna-Korea ja India. Kokkulepe jaama ehitamiseks sõlmitakse veel sel aastal, vahendas Jaapani juhtiv majandusajaleht Nikkei.
Tehnoloogia hõlmab kivisöe gaasistamist, põletamist ning tekkinud süsinikdioksiidi kogumist ning vedelgaasina maa-aluses hoidlas ladustamist.
Eeldatavalt tuleb Jaapani peaministri Shinzo Abe ja USA presidendi George Bushi reedesel kohtumisel jutuks ka kliima soojenemise teema ning seda plaani saavad nad tutvustada kui kinnitust sellele, et nad suhtuvad keskkonnaküsimustesse tõsiselt.
Jaapani valitsusametnike sõnul tugevdab Jaapan partnerlust USAga, et konkureerida aktiivselt keskkonnasõbralike tehnoloogiate arendamisega tegeleva Euroopaga.
Esimene pilootjaam ehitatakse USAsse. Jaama võimsuseks on võrdlemisi tagasihoidlik 280 000 kW. Jaama ehitamise rahastamine jääb peamiselt USA õlule, nelja ülejäänud riigi ülesandeks on põhiliselt vajamineva tehnoloogia väljatöötamine.
Projekti kogumaksumuseks hinnatakse umbes üks miljard dollarit. See on küll ligi kaks korda rohkem kui traditsioonilise kivisöejõujaama ehituskulud, kuid projekti arendajad loodavad, et aastaks 2020 on uue tehnoloogia hinnad langenud piisavalt, et ka kasumit tootva jaama ehitamine kõne alla tuleks.
Seotud lood
Maailm seisab silmitsi katastroofilise
kliimamuutusega, kui aastaks 2015 ei õnnestu panna seisma atmosfääris
süsinikdioksiidi osakaalu tõusu, hoiatab reedel avaldatud raport. Uued
tehnoloogiad eesmärgi saavutamiseks on olemas ning rakendatavad, vahendas
technewsworld.com.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.