Teisipäeval, 1. mail keeldus Eesti
välisminister kohtumast Vene Riigiduuma delegatsiooniga, teatas
välisministeerium.
„Riigiduuma delegatsiooni vastuvõtmisega näitas Eesti kogu rahvusvahelisele üldsusele oma head tahet pidada Venemaaga avatud ja läbipaistvat dialoogi,” sõnas Paet. „Seda enam, et ettepanek Vene riigiduuma esindajate visiidiks sündis Saksamaa kantsleri Angela Merkeli ja Vene presidendi Vladimir Putini telefonikõne tulemusena,” lisas ta.
Välisministri hinnangul on Vene poole visiidi eesmärgid aga ilmselgelt hoopis teised. Eesti välisminister rõhutas, et ta ei näe põhjust kohtuda delegatsiooniga, mille liikmed on kogu visiidi jooksul pidevalt sekkunud Eesti siseasjadesse. „Duuma delegatsiooni liikmete käitumine on olnud sügavalt vastuvõetamatu nagu ka nende senised väljaütlemised,” toonitas Paet. „Ma ei kohtu delegatsiooniga, mille liikmed levitavad Eestis olles jõhkraid valesid siin toimuva kohta ja kelle eesmärgiks pole mitte olukorra adekvaatne kujutamine, vaid valimispropaganda tegemine,” ütles Paet.
Välisminister lisas, et Eesti ei nõustu mingil juhul Duuma delegatsiooni liikmete kohatute nõudmistega. „Pean täiesti kohatuks valesid pronkssõduri osas, üleskutseid Eesti valitsust muuta, ja teisi jõhkraid avaldusi ning mitteosalemist kavandatud kohtumistel,” märkis Paet.
„Samuti ei pidanud me võimalikuks duumaliikmete viibimist väljakaevamiste paigas Tõnismäel, sest Eesti on ametlikult pakkunud Vene saatkonnale vaatleja nimetamist väljakaevamiste juurde, millest Vene pool kategooriliselt keeldus,” ütles Paet.
„Valimispropaganda tegemine ja räuklemine, mis on iseloomustanud Riigiduuma delegaatide senist käitumist Eestis, on täiesti häbiväärne,” rõhutas Eesti välisminister.
Oma kohtumised Vene Riigiduuma delegatsiooniga jätsid ära ka teised valitsuse liikmed.
Seotud lood
Venemaa riigiduuma delegatsioon külastasid
täna hommikul kaitseväe kalmistul pronkssõdurit ja panid kuju juurde väikese
pärja ja mõned lilled, kirjutas postimees.ee.
Aripaev.ee andmetel keeldusid Eestisse
saabunud Vene Riigiduuma saadikud tulemast välisministeeriumis toimuma pidanud
pressikonverentsile.
Välisminister Urmas Paet avaldas ülimat
hämmastust Venemaa Euroopa Liidu suursaadiku Vladimir Tšižovi reedel Financial
Timesile antud intervjuus avaldatud seisukohavõtu üle.
Teisipäeval, 1. mail rebiti Eesti Moskva
saatkonnalt maha lipp ning lõigati tükkideks. Välisministeerium peab seda
täiesti lubamatuks.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.