Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul
Malmstein, ütles tänases ettekandes Riigikogule seoses inspektsiooni 2006. a
aastaaruande esitlusega, et süsteemiga liitunute vähesest teadlikkusest
tulenevalt puudub surve pensionifondide valitsemise eest makstavate tasude
alandamise osas.
"Finantsinspektsioon analüüsis 2006. aastal põhjalikult kohustuslike pensionifondide hinna kujunemise tingimusi ning jõudis seisukohale, et kohustusliku kogumispensioni süsteem ei toimi maksimaalselt kuluefektiivselt. Meie analüüs näitas, et II samba pensionifondide mahud kasvavad väga kiiresti, samas aga süsteemiga liitunute vähesest teadlikkusest tulenevalt puudub surve pensionifondide valitsemise eest makstavate tasude alandamise osas," selgitas Malmstein.
"II pensionisammas ehk kohustuslikud pensionifondid on osa riigi sotsiaalpoliitikast. Riik ostab II samba varade valitsemise teenust eraõiguslikelt turuosalistelt. Meie arvates tuleks Riigikogul hinnata, kas riik kui teenuse väga suurtes mahtudes ostja peaks kavandama muudatusi olukorras, kus turg mahtude kasvades ei näita märke teenuse hinna alanemise suunas. Eesmärk on seejuures, et kohustusliku kogumispensioni süsteemi toimimine oleks efektiivne ning investorite ja fondihaldurite õigused ja kohustused oleksid tasakaalus. Finantsinspektsiooni hinnangul on tasakaalu saavutamine võimalik läbi pensionikoguja õiguste suurendamise fondivalitseja vahetamisel, et osakuomanikul oleks võimalik fondi vahetada sagedamini kui üks kord aastas. Lisaks peaks Finantsinspektsiooni arvates olema teenuse eest makstavate tasude mudel lihtsam, et osakuomanikul oleks hindu lihtsam võrrelda. Teiselt poolt - kui turg ise hindu ei reguleeri, võib tulevikus olla põhjendatud riigipoolne järk-järguline ja senisest tugevam sekkumine teenuse hinnakujundusse. Igal juhul peavad võimalikud muutused süsteemis olema tulevikkuvaatavad ja avalikkust ning turuosalisi peab neist pikalt ette teavitama," lisas ta.
"Peagi on ees ka valikud, mida peab lähiajal tegema pensioni II samba väljamaksete süsteemi kujundamise osas ning mis kindlasti vajavad laiemat sisulist arutelu. II samba väljamaksetega alustatakse 2009. aasta 1. jaanuaril. Süsteemi juurutamine eeldab lisaks muudatustele õigusaktides infotehnoloogilisi arendusi ja avalikkuse teavitamist, seega on 2007. aasta sügis just õige aeg sisuliste valikute tegemiseks. Põhjalikult tuleks läbi kaaluda tingimused, millal on mõistlik väljamakseid teha pensionifondist ja millal täidavad sotsiaalpoliitilisi eesmärke paremini elukindlustusseltside poolt surmani pakutavad annuiteetmaksed. Oluline on, et uus regulatsioon saavutaks pensioni II samba väljamaksete faasis tasakaalu teenuse hinna ja tema sotsiaalpoliitiliste eesmärkide vahel. Kui tasakaalu ei saavutata, jäävad eeldatavasti kaotajateks tulevased pensionärid," lisas ta.
Seotud lood
Eesti pensionifondid on kinnisvarasse
paigutanud umbes miljard krooni. Kui läheb nii nagu Q Vara võlakirjadega,
haihtub ligikaudu pool sellest miljardist õhku.
Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul
Malmstein, ütles tänases ettekandes Riigikogule seoses inspektsiooni 2006. a
aastaaruande esitlusega, et trahvimäärad ei ole finantssektoris piisavad.
Riik peaks viivitamata asuma
SMS-laenukontoreid ohjeldama ja seadma lisatingimusi sellise laenamisviisi
piiramiseks, ütles finantsinspektsiooni juht Raul Malmstein eile parlamendi
kõnetoolis.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.