Hansa Investeerimisfondide koostatud
käesoleva aasta kolmanda kvartali globaalsete finantsturgude väljavaate kohaselt
töötab turgude mootor taas täisvõimsusel.
Tänavu kolmandas kvartalis on oodata maailma peamiste majanduskeskuste (USA, Euroopa, Aasia) kasvutempode ühtlustumist ning püsimist tugeval tasemel. Inflatsiooni järsk kiirenemine tarbijahindade tasandil on küll risk, kuid pole väga tõenäoline. Seega võib eeldada intressimäärade stabiliseerumist. Aktsiaturgude osas on põhjust mõõdukaks optimismiks, teatud piduri paneb tõusule aktsiate ja võlakirjade tootluste vahe vähenemine.
Hansa Investeerimisfondide makroanalüütiku Kristjan Tamla sõnul on USA majanduskasvu uus kiirenemine toimunud varem, kui analüütikud seda ootasid. "Edasist kiiret kasvu pidurdavad väikesed reservid tootmisvõimsuste osas ning viimase kuu jooksul taas tõusnud intressimäärad, mis mõjuvad negatiivselt elamuehitussektorile," sõnas Tamla.
"Järjest enam on kasvumootoriks muutumas eratarbimine, kuivõrd käibemaksu tõus Saksamaal ja suur tööpuudus Euroopas on tänaseks juba minevik. Inimesed usuvad, et nende tulevane finantsolukord paraneb. Ootame ka edaspidi majanduskasvu jätkumist endisel tasemel," ütles Tamla.
USA ettevõtetelt oodatakse Tamla sõnul teises kvartalis 5% kasumikasvu, mis jääb nominaalsele majanduskasvule alla ning peaks seega kindlasti jõukohane olema. Jätkuvalt kasvavas trendis on ka ettevõtete ühinemised ja ülevõtmised. Peamiseks negatiivseks aktsiaturge mõjutavaks faktoriks on vähenenud vahe pikaajaliste võlakirjade tootluse ja aktsiate kasumimäära vahel. "Pikaajaliste võlakirjade kõrgemad intressid panevad piiri aktsiahindade kasvule ning pidurdavad ilmselt mõnevõrra ka ühinemisi ja ülevõtmisi," lisas ta.
"Ida-Euroopa aktsiaturgudel oodatakse ettevõtete kasumite kiiret kasvu (keskmiselt 15%), samas on teises kvartalis tugevalt tõusnud turgude tõttu Ida-Euroopa aktsiate hinnatase nüüdseks mõnevõrra kõrgem arenevate ja arenenud turgude keskmisest. Samuti on regiooni aktsiate hinnatase kohalike võlakirjadega võrreldes ebasoodsamaks muutunud ning see ei luba Ida-Euroopa aktsiaturgudelt praegu oodata esimese poolaasta kiire tõusu jätkumist," ütles Tamla.
Venemaa aktsiaturg on olnud 2007.aastal selgelt mahajääjate seas. Tamla sõnul on nõrkuse põhjuseks energiaettevõtete pettumust valmistavad tulemused ning poliitilistel põhjustel suurenenud Vene turu riskimarginaal. "Samas on Venemaa üks soodsama hinnatasemega arenevaid turge. Välisinvestorid on viimastel kuudel palju raha Venemaalt välja võtnud, mis lubab arvata, et Vene turg on võimalike languste osas küllaltki hästi kaitstud. Et esimese kvartali nõrkade tulemuste taga olid mitmel juhul ühekordsed maksuregulatsioonide muudatused, võib eeldada, et kasumite kasv näitab paranemise märke. Seetõttu oleme Venemaa aktsiate suhtes lähikuudel pigem positiivselt meelestatud," ütles Tamla.
Seotud lood
Hansa Investeerimisfondide makroanalüütiku
Kristjan Tamla sõnul tõstab Euroopa Keskpank ilmselt laenude baasintressimäära
aasta lõpuks 4,5 protsendile.
USA majandus kasvas esimeses kvartalis
pisut kiiremini kui varem oodatud, kuid jätkuvalt nelja aasta aeglasemas tempos.
Eile avaldatud USA viimane kohandatud SKP number tõstis esimese kvartali
majanduskasvu 0,7 protsendini.
Aasta esimeses kvartalis kasvas eurotsooni
majandus ootustest kiiremini, eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 3,1%.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.