Mosambiigi rooma katoliku peapiiskop
süüdistas Euroopa kondoomitootjaid, et need nakatavad oma tooteid meelega
HIViga, et "Aafrika rahvastele kiiresti lõpp peale teha".
Maputo peapiiskop Francisco Chimoio ütles BBC-le, et tal on aafriklaste tapmise plaani kohta konkreetseid andmeid. "Ma tean, et Euroopas on kaks riiki … mis toodavad meelega viirusega kondoome," ütles ta. Samas keeldus mees riike nimetamast.
Chimoio lisas: "Nad tahavad Aafrika rahvastele lõpu peale teha. See on nende kava. Nad tahavad senimaani koloniseerida. Kui me pole tähelepanelikud, oleme sajandiga kadunud."
Piiskopi väljaütlemised on aidsi vastu võitlejad tagajalgadele ajanud. Nende sõnul on Chimoio väited naeruväärsed. Meditsiinispetsialistid on kinnitanud, et aidsiviirus ei suuda kondoomides ka lühikest aega elujõulisena püsida.
Prominentne Mosambiigi aktivist Marcella Mahanjane ütles BBC-le, et peapiiskopi sõnu ei kinnita ükski tõend. "Oleme aastaid kondoome kasutanud ja meie arvates on need ikka turvalised," sõnas ta.
Ometi mõjuvad peapiiskopi avaldused halvasti Mosambiigi valitsuse püüdlusi rahvast haiguse teemal harida. Mosambiigi 19 miljonist kodanikust umbes kuuendik on HIV-positiivsed ja iga päev nakatub umbes 500 uut inimest.
Katoliku kirik on vaatamata välisele survele kondoomide kasutamise vastu. Peapiiskop Chimoio sõnul on parim viis HIVi/aidsiga võidelda suguline karskus.
Seotud lood
Aidsiennetajad hoiatavad, et viimastel
aastatel Tartus kasvama hakanud HI-viirusesse haigestumine võib lõppeda
epideemiaga- kui kuni 2000. aastani ei olnud Tartus ühtki ja 2002. aastal oli
viis nakatumist, siis tänavu septembrikuu lõpu seisuga on juba 14 uut
nakatunut.
Nigeeria politsei arreteeris üleeile
nõid-arsti, kelle riigi poliitikud olid palganud valimiskohtusse oma
protseduuride läbiviimiseks.
Sotsiaalminister Maret Maripuu keskendus
oma tänases Belgradis peetud kõnes noorte ning emade ja laste tervisele, samuti
on tema sõnul probleemiks suur HIV-nakatunute arv, teatas
sotsiaalministeerium.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.