Eesti riigi julgustustest hoolimata ei
tunne ettevõtjad erilist huvi võtta osa 230 miljardi krooni suuruse Londoni
olümpiamängude eelarve laiakslöömisest. Oskusi meil on, teadmisi samuti, millest
siis puudus?
"Tulge kõik ja saage osa nendest mängudest. Tulge ja vaadake, kui palju kõik saavad võita ja panustada. Kõik on teretulnud," kutsub 2012. aastal toimuvate Londoni olümpiamängude direktor Brendan Dineer, kuid tagasihoidliku väikerahvana ei ole meil kombeks oma õuest kaugemale vaadata, kirjutab tänane Äripäev.
Tõsi, meie ettevõtted on liiga väikesed, et suuta peatöövõtjana hallata näiteks olümpiastaadioni ehitamist või luua reaalajas tulemusi kuvavaid IT-lahendusi, kuid siiski on terve virn alltöövõtte, mis neile just sobilikud. Näiteks vajavad mängud 350 000 tonni köögivilju, 3000 pingpongipalli ning 17 000 voodit.
Eesti ettevõtjate jutust ei õhka aga entusiasmi, pigem nõutust.
Baltika juht Meelis Milder tänab hea mõtte eest ning lisab, et Baltika esimeseks sooviks seoses olümpiaga on siiski jätkata delegatsioonide rõivastamist.
"Põhjus on lihtne - olümpia kõige silmapaistvam osa on ikkagi sportlased, mitte korraldusmeeskond. Kui Pekingis riietab meie moemärk Monton Eesti ja Läti olümpiakoondist, siis usume, et Londonis on meie rõivaid kandvate maade nimekiri kindlasti veelgi pikem," lisab Milder.
Ehitusfirmad ei näe aga mingit motivatsiooni ega mõtet ennast pakkuma minna.
Merko Ehituse juhatuse esimees Tõnu Toomik kinnitab, et Merko strateegia on olnud keskendumine koduturule, milleks on Balti riigid. "Sellest tulenevalt ei ole muud turud kunagi tõsiselt arutluse all olnud," sõnab Toomik.
ASi Eesti Ehitus juhatuse esimees Jaano Vink ei oska Londoni olümpiamängude raha noolimise mõtte peale eriti midagi kosta. Teema ei olevat õhus.
Huvipuudust põhjendab koduturule keskendumisega ka Elioni finantsdirektor Valev Tõnisson, kes mainib, et on võimalik, et teema tuleb päevakorrale, kuid kindlasti ei ole nende jaoks tegemist prioriteetse teemaga.
Eesti IT-tiigri vallapäästmisele kaasa aidanud riigikogulane Mart Laar näeb perspektiivikana Londoni olümpiamängudele IT-teenuste pakkumist. "Tegelikult on minu meelest väga hea idee, et Eesti ettevõtted mängudele oma panuse annaksid. Ja üritada tuleks kindlasti, kuigi olen samuti teatavat laiskust märganud. Kindlasti soovitaksin pakkuda Eesti IT-teenuseid, nendega võiks kihvte asju teha," märgib Laar.
Seotud lood
Oxfordi ülikoolis ärikorralduse
magistrantuuri lõpetav Mihkel Jäätma jõudis ettevõttega Real-eyes Data Services
Ltd. Londonis toimunud rahvusvahelise, mõnesaja osavõtjaga ettevõtlusvõistluse
eelviimasesse vooru.
SEB Ühispanga Elukindlustuse juhatuse
esimehe Indrek Holsti sõnul puudub praegu Eesti tööandjal motivatsioon töötaja
palgast osa pensionisambasse suunata.
Suurärimehe Oliver Kruuda sõnul on Eesti
ettevõtjad väga paindlikud ning valmis joonduma uute suundade järgi.
Londoni Heathrow lennuväljal põrkasid
esmaspäeval maandumisrajal kokku kaks manööverdavat lennukit, inimesed kannatada
ei saanud, vahendas Reuters.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.