Kristiine Keskuses Prisma juhataja Margus
Mushalliku sõnul mõjutas linnavalitsuse otsus keskuse tuhandeid
kliente
„Meie ettevõttes töötab üle 100 inimese ja meid külastab iga päev tuhandeid kliente, keda linnavalitsuse otsus mõjutas,” kommenteeris Kristiine Prisma juhataja Margus Musthallik. „Küsimus oli selles, kas nende inimeste elu peab pool aastat mõjutama ühe meie endise müüja tehtud eksimus, kui ta müüs kahele 17 aastasele noormehele 1minutilise vahega pudeli õlut.”
Tallinna halduskohus otsustas, et Tallinna linnaosavalitsuse karistus oli võrreldes rikkumisega ebaproportsionaalne. Lisaks rikkus linnaosavalitsus haldusmenetlusseadust, kuna ei lubanud Prisma Peremarketi tutvuda dokumentidega, mille alusel ettevõte süüdi mõisteti ning ei antud võimalust enese kaitsmiseks linnaosavalitsuses. Kohus märgib, et vaidlusalune haldusmenetlus on vastustaja (Kristiine Linnosavalitsus) poolt läbiviidud pealiskaudselt ja kannab ilmselgelt kiirustamise märke."
"Kokkuvõttes ütleb kohtunik, et Kristiine Linnosavalitsus rikkus nii uurimisprintsiipi kui ärakuulamise põhimõtet ning on alust kahelda, kas tegelikkuses kõigi asjaolude kaalumist Kristiine LOV poolt üldse toimuski, viidates nii Edgar Savisaare kui Mihhail Korbi avalikele esinemistele, kus alkoholimüügiloa äravõtmise otsusest räägiti juba enne otsustama minekut. Tallinna Politseiprefektuur saatis kaks kuud pärast vahejuhtumit Prisma Peremarketile kirja, millekohaselt müüdi 12. juulil Kristiines asuvas Prisma Peremarketis üheminutilise vahega kahele 17aastasele noormehele pudel õlut. Peatselt pärast kahekuulise viivitusega saabunud kirja saabumist tegi avalduse meedias Tallinna linnapea Edgar Savisaar, kes leidis, et Kristiine Prisma alkoholimüügiluba tuleks 6 kuuks ära võtta," märkis Musthallik.
Rikkumiste edaspidiseks vältimiseks on Prisma Peremarket muutnud oma kassasüsteemi, olles ainus kauplusekett Eesti Vabariigis, kus taoline süsteem kasutusel on. Nimelt ilmub Prisma Peremarketite kassamasinate ekraanidele alkoholi- ja tubakatoote läbilöömisel märge, mis tuletab müüjale meelde vajadust kontrollida ostja vanust. Prisma uuendus on äratanud isegi sedavõrd tähelepanu, et Tallinna linnavolikogu liige Tarmo Kruusimäe algatas eelnõu, mille kohaselt sarnane süsteem tuleks muuta alkoholiga kauplevates poodides kohustuslikuks.
Lisaks täiendatud kassasüsteemidele tuletatakse dokumendi kontrollimise vajadust Musthalliku sõnul eraldi meelde enne müüjate tööpäeva algust. Endiselt on tema sõnul kõikides Prisma Peremarketite müüjate puhkenurgas üleval plakatid, mis tuletavad meelde, et alkoholi- ja tubakatooteid ei tohi Eesti Vabariigis müüa alla 18-aastastele isikutele, samuti on samasisulised sildid endiselt üleval kassades ning kõik müüjad on eelnevalt instrueeritud.
Vastavalt Postimehe tellitud TNS Emori uuringule selgus, et olukorras, kus kaupluses on müüdud alaealistele alkoholi, peavad elanikud kõige õigemaks karistusmeetmeks müüja trahvimist (48% Eesti elanikest, 48% Tallinna elanikest) ja kaupluse trahvimist (21% Eesti elanikest, 25% Tallinna elanikest). Vaid 13% Eesti elanikest (10% Tallinna elanikest) pooldab kaupluselt alkoholimüügiloa äravõtmist.
Tallinna Halduskohus otsustas rakendada Prisma Peremarketi suhtes ka esialgset õiguskaitset põhjendades seda muuhulgas sõnadega „Kui kohaliku omavalitsuse eesmärk on piirata alaealiste alkoholitarbimist, siis tuleb vastav üldpreventsioon viia läbi seal, kust probleem pihta hakkab, kuid konkreetseid seadusrikkumisi tuleb menetleda individuaalselt ja proportsioonis rikkumise endaga. Poliitikat ei tehta haldusakti andes. Haldusakt antakse seaduse täitmiseks ja peab ise olema seaduslik,” märkis Musthallik.
Kristiine Prismas töötab 110 inimest, kauplust külastab päevas keskmiselt 8000 inimest.
Prisma Peremarket on Soome juurtega kaubanduskett, mis tegutseb nii Soome, Eesti ja Läti turgudel. Eestis tegutseb Prisma Peremarket alates 2000. aastast. Prisma Peremarket annab Eestis tööd ligi 700le inimesele.
Seotud lood
Kristiine linnaosa valitsus kaebas Tallinna
ringkonnakohtu otsuse, mis jättis rahuldamata linnaosa valitsuse
apellatsioonkaebuse Kristiine Prisma alkoholi jaemüügiloa osas, edasi
riigikohtusse.
Tallinna halduskohus tühistas Tallinna
linna poolt Kristiine Prismale seatud alkoholimüügi keelu, teatas kohus
äsja.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.