Ehkki bussijuhtide üldstreik määramata
ajaks võtaks paljudel inimestel võimaluse õigeaegselt tööle jõuda, arvavad
ettevõtjad, et muretsemiseks pole veel põhjust.
Möödunud nädalal kuulutas transporditöötajate ametiühingu esimees Peep Peterson, et bussijuhid alustavad tähtajatut üldstreiki 11. detsembri õhtul.
Nimelt nõuavad bussijuhid protestiga üleriigilise tunnipalga alammäära kehtestamist 45 krooni tasemele ning palgaleppe allkirjastamist.
Bussijuhid võivad streikida nädalaidPetersoni sõnul tuleb streik nii pikk, kui kulub aega kokkuleppe saavutamiseks.
"Streik kestab nii kaua, kuni vastu peame ja lepingu saame. Kui vaja, siis streigime nädalaid," hoiatab Peterson. Loomulikult sätiti streigi aeg võimalikult kaugele, eesmärgiga praegu ametiühingu ja ministeeriumi vahel intensiivselt läbirääkimisi pidada.
Streikima hakkavad GoBusi bussijuhid"Läbirääkimisi alustasime eelmise aasta septembris, nii et 14 kuud oleme olnud parajalt kannatlikult," põhjendab Peterson vastuvõetud tähtajatu streigi tagamaad.
Järgmine kohtumine lepitajaga toimub neljapäeval, 15. novembril. Praeguseks on teada, et streigikomisjoni kuulub 9 inimest, ent Peterson ei soovi avaldada nimekirja streigiga liituvatest bussiettevõtetest.
Streik tahetakse korraldada võimalikult laiahaardeliselt ning Peterson lubab täpsustusi 26. novembriks.
Seni on avalikkusele teada, et streigivad transpordi ametiühingu GoBusi bussijuhid, kes hiljuti korraldasid ka hoiatusstreigi, millega nõudsid läbirääkimiste alustamist oma ettevõttes ning põhitasu vähemalt 10kroonist tõusu.
Kõik bussijuhid ei ühine üldstreigigaTallinna Autobussikoondise pressiesindaja Sirje Roht aga teatab, et nemad aktsioonis ei osale. "TAKi töökollektiivis on töörahu," lausub Roht. Nende juhatuse ja transpordi ametiühingu TAKi osakonna vahel on sõlmitud kaheaastane kollektiivleping, mis kehtib 2008. aasta mai lõpuni.
Ka Taisto Liinide liinispetsialist Jan Landrat möönab, et nende juhtkonna poole pole bussijuhid streigiplaaniga pöördunud.
"Me ise loodame, et meie väikese ja sõbraliku kollektiivi bussijuhid mõistavad, et kommertsliinide puhul pole mõtet streikida, sest ükski meie bussiliin dotatsiooni ei saa ning pole lootust streigi abil riigilt toetust välja pressida," ütleb Landrat.
ASi Hansabuss tegevjuht Andres Puskar on aga ettevaatlik ja ei kinnita veel streigist väljajäämist.
Seotud lood
Riiklik lepitaja Henn Pärn kutsus homseks
kokku esimese koosoleku, et arutada bussijuhtide palgaküsimust.
Esmaspäeval kohtusid Aivo Pärna filmiõhtu
raames Eesti suuremad bussifirmad ja seadsid atra ka tulevikuks,
kartellikokkulepet osalejad eitasid.
Rongijuhtide streigi tõttu on Saksamaal
seiskunud tänased reisid üle riigi, kuna töötajad laiendasid streiki ka
reisirongidele, kirjutas CNN.
Täna toimus riikliku lepitaja vahendusel
Eesti Transpordi- ja Teetöötajate Ametiühingu ning Autoettevõtete Liidu vahelise
üldtöökokkuleppe sõlmimisel tekkinud kollektiivse töötüli lepitusläbirääkimiste
esimene voor.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.