Tallinna Kaubamaja ühe omaniku Jüri Käo
sõnul üldine majanduskasv Eestis jätkub, kuid neljas kvartal peaks tulema
praegusest veel kehvem.
“6,4 % on igati hea tulemus igale arenenud riigile, ka Eestile on see hea. Kuid küsimus on trendides. Meie trend on negatiivne, kasv aeglustub ja see on probleem. Number on iseenesest ju hea, kuid trend ise negatiivne. Selles mõttes peaks valitsus sellest ise ka kuidagi aru saama. Nad teavad seda, kuid ei taha tunnistada või avalikult sel teemal rääkida,” kommenteeris Käo.
“Kasv kindlasti jätkub, kuid IV kvartal ei lähe paremaks. Pigem kasv aeglustub veel. Võimalik, et tuleb 4,5%. Kuid eks elu näitab, mis saab ja annaks jumal, et ma eksin,” märkis Käo.
Kuidas võiks näiteks Tallinna Kaubamaja töötajate palgakasvule majanduskasvu pidurdumine mõjuda? “Kui majanduskasv aeglustub, siis eks see mõjutab ka tööhõivet ja palgakasvu. Need küsimused lähevad teravamaks. Kui ettevõttel on oma kaupu ja teenuseid raske müüa, siis vähendatakse teenuste ja toodete mahtu, kuid tõenäoline 4% kasv IV kvartalis traagilisi tulemusi kaasa ei too. Paanikaks küll põhjust pole,” lisas Käo.
Seotud lood
YIT Ehituse juhatuse esimehe Priit Sauki
sõnul oleme me siiani jaanalinnukombel pead liiva alla peitnud, tema sõnul võiks
püksirihma pingutamine nüüd täiesti mõistlik olla.
Koos majanduskasvu pidurdumisega on palju
jõudsamalt kasvanud tööotsijate hulk.
Le Coqi juhi Tarmo Noobi sõnul on siiani
elu võib-olla liiga kerge olnud, sest kui majanduskliima on nii hea, siis
ettevõtjatel pole vaja eriti pingutada.
Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan
Parts avaldas täna Balti Arengufoorumil arvamust, et Eesti majandusele on hea
kasvada veidi aeglasemalt.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.