Tegemist on keerukate ja suurte
andmemahtude töötlusega, selgitas OÜ Jaotusvõrk kommunikatsioonijuht Kristjan
Hamburg elektrihinna edastamise valearvestust.
Suurima hinna vähenemise põhjustas ennekõike OÜ Põhivõrgu ülekandehindade langus. OÜ Põhivõrgu hinnad kehtestati peale Jaotusvõrgu hinnataotluse sisseandmist. „Teiseks põhjuseks oli tootluse vähendamine ETI (Energiaturu Inspektsiooni - toim.) poolt,“ lisas Hamburg. „Kolmas põhjus, et elektrinäitude kauglugemise projekti kulusid ei kantud võrgutasudesse. Projekt peab ennast ise ära tasuma tänu vähenevatele kuludele, mis on seotud elektrinäitude võtmisega,“ loetles Kristjan Hamburg.
„Samuti suudetakse kaugloetavate elektriarvestitega tõhusamalt elektrivargusi avastada, misläbi samuti kulud vähenevad,“ rääkis Jaotusvõrgu esindaja. Kaugloetavate elektriarvestite projekti maksumus on hinnanguliselt ligi 600-800 miljonit krooni. Täpne hind selgub rahvusvahelisel hankel, mille Jaotusvõrk on käivitatud.
„Lisaks nendele põhjustele ei olnud esimesed arvutused ka kõige täpsemad. Tegemist on keerukate ja suurte andmemahtude töötlusega, mis arvestavad erinevaid sisendeid ja prognoose,“ ütles kommunikatsioonijuht.
„Tegemist pole piima hinnaga, et pakud suvalise hinna ja vaatad, kas ostetakse või ei osteta, elektri edastamise hind on keerukate arvestuste süsteem,“ märkis ta.
„Kõige olulisem meie jaoks on see, et suudame antud võrguteenuse hinna eest teha ära investeeringud (ca 1,2 miljardit krooni aastas), mis aitavad parandada elektrivõrgu kvaliteeti ehk vähendada elektrikatkestusi ja elektrikadu ning võimaldavad renoveerida pingeprobleemse elektrivõrgu,“ rääkis Hamburg.
Seotud lood
Eesti Energia tütarfirma OÜ Jaotusvõrk
hangib kolme aasta jooksul 300 miljoni krooni eest uusi trafoalajaamasid, et
tõsta elektrivarustuse töökindlust ning vähendada rikkeid. Tegemist on ühe
olulise investeeringuga “Elektrivõrk korda” programmis, mille eesmärk on
vähendada kolme aasta jooksul elektrikatkestusi poole võrra.
Eesti Energia tütarfirma Jaotusvõrk on
koondanud inimesi Viljandimaa äärealade avariibrigaadidest ning seepärast võib
rikete kõrvaldamiseks kuluv aeg pikeneda.
Ühe teguri muutumine eelarves ei mõjuta
selle üldpilti, kommenteeris AS Leiburi tegevjuht Ants Promann energiahinna
kõikumisi.
Energiaturu Inspektsiooni peadirektor
Märt Ots, ütles aripaev.ee-le, et 25% elektrihinnatõus on kõvasti üle paisutatud
ja sellist hinnatõusu ei tule.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?