Endise saksamaa kantsleri ja praeguse Nord
Streami aktsionäride juhi Gerhard Shröderi sõnul läheb gaasijuhtme ehitus
maksma 8 miljardit eurot.
Gaasijuhet on saatnud keskkonna kaitsjate pahameel, mille peale on Shröder öelnud, et 8 miljardi euro sees on ka eraldi keskkonna kaitsesse panustamine, vahendas Dow Jones.
Nord Streami pressisekretäri Irina Vassiljeva sõnul oli esialgne ehituse maksumus 5 miljardit eurot. Vassijeva sõnul ei oska ta öelda, kui suureks kasvavad toru ehituskulud pärast lisakulutusi, mis on seotud torukatte, logistika ja keskkonna uuringutega, vahendas ajaleht Vedomosti.
Gaasijuhe on esialgselt plaanis valmis saada 2010 aastal. Läbi uue juhtme hakkaks aastas läbi jooksma 27,5 miljardit m3 gaasi. Toru ehitust võivad siiski veel edasi lükata Rootsi ja Soome, kes nõuavad Nord Streamilt ökoloogilistele standarditele vastavust.
Septembris ei lubanud Eesti lubamast Nord Streami grupil teha uuringuid Eesti majanduslikes territoriaalvetes. Shröder avaldas pahameelt, et piirkonniti takistavad juhtme ehitust poliitilised probleemid. "Euroopa on sõltuv Gazpromi müüdavast gaasist, Venemaa aga gaasimüügist saadud maksudest. Viimasel ajal on Venemaa oma naaberriikide gaasihindu tõstnud, need riigid kaotavad miljoneid dollareid puhtalt gaasi transpordi kulude pealt. Gaasijuhtme kaudu saaksid nad aga gaasi odavamalt ning säästaksid transpordikulude pealt." sõnas Shöder lisades, et gaasijuhe on Euroopale ülisuure tähtsusega.
Nord Stream on 1200 km pikkune Vene-Saksa gaasijuhe, kus kaasategevad on naftahiiglane Gazprom, Dutch Gasunie, E.ON ja BASF.
Seotud lood
Vene-Saksa gaasijuhtme Nord Stream insener
Simon Bonnell rääkis täna aripaev.ee-le, et reaalselt tuleks Läänemere põhja
kaks gaasitoru, sest üks ei jõuaks kogu vajalikku gaasi tarnida.
Aripaev.ee ajakirjanik Kadrin Karner ja
fotograaf Andres Haabu viibisid Nord Streami uuringulaevadel Franklin ja Pollux,
kus insener Simon Bonnell tutvustas merepõhjas tehtavaid uuringuid.
Nord Streami mänedžer Sebastian Sass
rääkis, et gaasitoru ehitatakse 50 aastaks ning vaatamata vastuseisule
konsulteeritakse Eestiga edaspidigi, kuna olemata otseselt Eesti vetes mõjutab
Nord Streami projekt Eestit ikkagi.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?