Euroopa Parlamendi tööstus- ja
energiakomisjon usaldas Läänemere gaasijuhtme keskkonnariskide arvamuse
koostamise Andres Tarandile.
Europarlamendi saadiku Andres Tarandi koostatav arvamuse mustand tuleb parlamendi tööstus- ja energiakomisjon komisjonis arutlusele märtsis, teatas eurosaadiku nõunik.
Täna toimus Euroopa Parlamendi petitsioonide komisjonis Läänemere gaasijuhtme rajamise vaidlustanud kodanike petitsiooni avalik arutelu. Hommikupoolsel arutelul esinesid Euroopa Komisjoni keskkonnavolinik Stavros Dimas, Nord Streami esindajad ning mitmed keskkonna- ja julgeolekueksperdid. Tööstus- ja energiakomisjoni raportöörina antud teemal võttis sõna ka sotsiaaldemokraat Andres Tarand.
Euroopa Parlament koostab arvamust kavandatava Läänemere gaasijuhtme keskkonnamõjudest, kuna on saanud 28 000 allkirjaga vastava petitsiooni Poola ja Leedu keskkonnaorganisatsioonidelt. Tänasel arutelul tõstatati arvukalt vastuseta jäänud keskkonna- ja julgeolekuprobleeme, mis võivad kaasneda gaasijuhtme rajamisega Läänemere põhja. Arutelul esinenud mereteadlase professor Eugeniusz Andrulewiczi sõnul seondub suurim probleem gaasijuhtmega peale tema valmimist, sest mitte keegi - ei Vene ega Saksamaa valitsus ega ka Nord Stream - ei võta vastutust juhtme käitlemise ega ka näiteks võimalike avariide eest enda peale.
Eestist valitud saadik Andres Tarand rõhutas arutelul Venemaa-poolset praktikat kasutada energiatarneid oma välispoliitilise relvana. "Kelle rünnakute eest kavatseb Venemaa sõjalaevastik gaasijuhet kaitsta?" küsis Tarand arutelul. "Suurimaks ohuks gaasijuhtmele on hoopis tormised ilmad, mis võivad uputada ja gaasijuhtmele kukutada mõne Soome lahel igal aastal seilavast 7000-st naftatankerist," lisas Tarand.
Seotud lood
Vene-Saksa gaasijuhtme rajamiseks
Läänemerre tegi Nord Streami palgatud firma Soome territoriaalvetes
seadusevastaseid uuringuid.
Rootsis tugevneb vastuseis Saksa-Vene
konsortsiumi Nord Streami kavandatavale gaasijuhtmele ning ohus on konsortsiumi
plaan ehitada välja Gotlandi saare Slite sadam.
Elektri tootmine kivisöega, mida Tallinna
külje alla kavandatakse, tähendaks ühest küljest Eesti Energia tõukamist
monopolisti troonilt. Teisalt tähendaks see aga suure osa Eesti elektritootmise
loovutamist Saksa–Vene gaasitrassi ehitajate kätesse, kirjutab venekeelne
nädalaleht Den za Dnjom.
Läänemere põhja Vene-Saksa gaasitoru
kavandav konsortsium Nord Stream on kindel, et saab Rootsi valitsuselt vajaliku
nõusoleku.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.