Eelmise aasta IV kvartalis oli keskmine
väljamakse töötaja kohta Eestis 11 189 krooni, kogu aasta keskmine väljamakse
töötaja kohta oli 8831 krooni. Võrreldes 2006. aasta IV kvartaliga kasvas
keskmine väljamakse 20%. Kokku maksti neljandas kvartalis inimestele välja ligi
21 miljardit krooni.
2007. aasta viimase kolme kuu mediaanväljamakse oli 8917 krooni kuus, kogu aasta mediaanväljamakse oli 6898 krooni kuus ühe töötaja kohta. Keskmises väljamakse numbris sisalduvad palk ja muud tulumaksuga maksustatavad tulud.
Maksuameti andmed erinevad statistikaameti omadest, sest nad kasutavad erinevaid metoodikaid. Kolm peamist erinevust metoodikates on:
1. Tasuliigid – statistikaamet avaldab keskmist palka, mis sisaldab järgmisi aja- ja tükitöö tasu, puhkusetasu, mitterahaline ehk loonustasu, ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud. Maksuamet ei avalda keskmist palka, vaid isiku kohta tehtud erinevaid väljamakseid, mis on seotud töösuhtega.
2. Ajaline nihe – statistikaameti andmed on tekkepõhised, maksuameti andmed kassapõhised. Näiteks augustis teenitud palk läheb SA arvestuse kohaselt augusti arvestusse, ent maksuameti arvestuses septembrisse, mil see välja makstakse.
3. Töötajate arv – osalise ja täistööajaga töötajate palga võrdlemiseks taandab statistikaamet töötajate arvu täistööajale, nt kaks poole koormusega töötajat arvestatakse ühena. Brutokuupalkade kogusumma jagatakse täistööajale taandatud töötajate keskmise arvuga.
Maksuamet võtab arvesse kõik isikud, kellele on tehtud väljamaksed, sõltumata, kas väljamakse on isikule tehtud täistööaja või osalise tööaja eest. Iga tööturul käinud isik on arvel sõltumata tööturul veedetud ajast (nt kas 1 kuud või 12 kuud). Deklareeritud väljamaksete kogusumma jagab maksuamet isikute arvuga, kelle väljamakseid on tehtud.
2007. aasta oktoobri, novembri ja detsembri jooksul füüsilistele isikutele tehtud väljamaksete summa oli kokku ligi 20,878 miljardit krooni ning seda maksti kokku 621 974 isikule, teatas maksu- ja tolliamet. Keskmine väljamakse ühe isiku kohta kuus oli seega 11 189 krooni.
Seotud lood
Merko Ehituse eilsel aktsionäride
koosolekul toodi välja emaettevõtte keskmine palk, mis küündis riigikogu liikme
tasemele. Tõenäoliselt kuulub sellega Merko endiselt kõrgemaid palku maksvate
firmade esiviisikusse.
Maakondadest oli kõrgeim keskmine
brutokuupalk tänavu teises kvartalis Harjumaal – 13 006 krooni, mis mulluse sama
ajaga võrreldes oli pea viiendiku võrra enam, selgub statistikaameti andmetest.
2007. aasta IV kvartalis oli ettevõtete,
asutuste ja organisatsioonide täis- ja osalise tööajaga töötajate keskmine
brutopalk kuus 12 270 krooni ja tunnis 72,43 krooni, teatab statistikaamet.
Eelmise aasta IV kvartaliga võrreldes tõusis keskmine brutokuupalk 20,1% ja
brutotunnipalk 20,2%.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.