Nähtamatus on vähemalt fantaasiana alati
olemas olnud. Nähtamatusega on tegemist Richard Wagneri ooperis „Reini kuld”
(Das Rheingold), H.G. Wellsil on teos „Nähtamatu mees”. Harry Potterist ei hakka
parem rääkimagi.
Füüsikaseadused nähtamatust ei välista ja viimaste aastate edusammud viitavad sellele, et peagi võivad inimeste käsutuses olla vahendid, et objekte nähtamatuks muuta.
Viimastel aastatel on ridamisi tulnud teateid erinevatest eksperimentaalsetest võimalustest, kuidas toota materjale, mis võimaldaksid muuta objekte nähtamatuks. Materjali endani jõuti 2006. aastal. Nähtamatuks tegevaid katteid nimetatakse metamaterjalideks ning nad suunavad valguse ümber objekti. Esimesed katsed tehti mikroskoopiliste objektidega ning mikrolainetega.
Esialgu oldi arvamusel, et katsed nähtava valgusega on väga raske väljakutse, kuid juba mullu saadi ka sellega hakkama. Esialgu küll vaid kahemõõtmelise objektiga ning mikromeetrites mõõdetavas skaalas. Tõsi, plaan ehitada tõesti praktiliselt kasutatavaid nähtamatuks muutvaid katteid jääb hetkel veel tõsiseks inseneriteaduse väljakutseks.
Kogu sarja lugemist alusta siit:
TäheuuringudSeotud lood
Metamaterjalid panevad valguse näiliselt
füüsikaseaduseid eirama: nad painutavad valguskiiri ümber esemete, muutes need
nähtamatuks, või viivad mikroskoopide lahutusvõime vaid mõne nanomeetrini.
Selliste põnevate efektide saavutamiseks tuleb metamaterjalide struktuur
nanoskaalas hoolikalt paika panna, mis võib olla väga keeruline ja aeganõudev
protseduur.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.