Euroala inflatsioon kiirenes pärast
mõningast aeglustumist aprillis mais uuesti 16 aasta kõrgeimale tasemele,
süvendades arvamust, et Euroopa Keskpank sel aastal laenuintresse ei kärbi.
Euroala keskmine inflatsioon kerkis maikuus uuesti 3,6%le, kus see oli ka tänavu märtsis, teatas reedel Euroopa statistikaamet Eurostat. Aprillis aeglustus inflatsioon 3,3%le.
Inflatsiooni kiirenemise peamiseks põhjuseks on majandusekspertide sõnul kütuse kallinemine.
Sel ajal kui inflatsioon kiireneb, lisandub järjest enam märke euroala suurima majandusruumi Saksamaa kasvu pidurdumisest. Jaemüük langes Saksamaal aprillis teist kuud järjest (1,7% pärast märtsis 2,2%list langust) ning tarbijausaldus mõõnab.
Mitmed analüütikud on oodanud, et usalduse langus, euro tugevus ja USA majanduskasvu pidurdamine ärgitavad ka Euroopa Keskpanka intresse langetama, kuid kõrgel püsivad toidukauba ja kütuse hinnad on need ootused tühjaks teinud.
Reedel tulid välja ka euroala tööpuudusnäitajad, mille järgi tööpuudus püsis rekordiliselt madalal 7,1% tasemel. Kuna aga tööpuudusnäitaja on lõtkuga tegur, prognoosivad ökonomistid lähikuudel siiski juba ka tööpuuduse kasvu. Euroala tarbijausaldus oli mais viimase kolme aasta madalaimas seisus.
Esmaspäeval kümnendat sünnipäeva tähistav Euroopa keskpank on kivi ja kõva koha vahel - üheltpoolt kasvav hinnasurve ja teisalt märgid euroala majanduskasvu aeglustumisest, kommenteeris ajalehele Wall Street Journal Global Insight analüütik Howard Archer.
Tuleval neljapäeval taas euroala intresse arutavalt Euroopa Keskpangalt oodatakse taas karme sõnu inflatsiooni aadressil. Baasintress on püsinud 4% peal läinud aasta juunist.
Seotud lood
Läti statistikaameti andmetel kukkus riigi
inflatsiooni tase mais olnud 17,9 protsendilt 17,7 protsendile juunis.
Euroopa Keskpanga kümnendal sünnipäeval
tagasi vaadates ning eri teed läinud Soome ja Rootsi käekäiku kõrvutades võib
tõdeda, et kõige hullemad ettekuulutused pole täitnud ning elada saab nii
rahaliidu sees kui väljas.
Läti inflatsioon kihutas mais rekordilise
17,9 protsendini peamiselt toidu ja kütuse kallinemise tõttu.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.