Kes toob müüdavasse korterisse ostja, on
praegu kinnisvaraturul tegija maakler. Huvilisi on aga väheks jäänud. Sellest
hoolimata ei ole n-ö tegijate vahendustasud langenud, pigem kipuvad tasapisi
tõusma.
Urve Nõgu Arco Varast ütles, et üldiselt on maaklerite vahendustasu protsent võrreldes näiteks eelmise aasta juuliga samaks jäänud.
"Kõrgem vahendustasu on üksikutel objektidel, mis on keskustest eemal ja kulud kohale jõudmiseks suured," sõnas ta.
Arco Varas on vahendustasu 3-5 protsenti. "Vahendustasu sõltub objekti likviidsusest ja müügiga seotud kuludest," lisas Nõgu.
"Praegune kinnisvaraturg on selgelt ostjaturg. Piltlikult öeldes, kes toob objektile ostja, on tegija! Ostja leidmine sellises turusituatsioonis on objekti müügikulusid kasvatanud. Lisaks on kasvanud teised kulud, mis mõjutavad vahendusteenuse protsenti. Võib oletada, et vahendusteenuse protsent võib kasvada," selgitas ta.
Uus Maa Kinnisvarabüroo tegevjuht Mika Sucksdorff ütles, et maakleritasu suurus erakliendile on viis protsenti.
"See sisaldab hinnakonsultatsiooni, müügieelset konsultatsiooni, juristide kontrollitud lepinguid, turundust ja tagasisidet," lisas tegevjuht.
Kas tasu võib muutuda? "Kuna korterite müük on varasemast raskem, usun, et protsent ei saa väheneda. Pigem on protsendid viimase aastaga tõusnud. Edaspidi usun, et väga väikeste vahendustasudega tööd enam ei tehta. Vahendustasud hakkavad järjest rohkem eristuma. Mida raskem on korterit müüa, seda suurem on vahendustasu," selgitas ta.
Katrin Klein-Näppi Ober-Hausist ütles, et veel hiljuti oli kinnisvara müümine kiire ja lihtne.
"See andis võimaluse ka vahendustasu protsenti alla kaubelda. Praeguses turusituatsioonis on ostja leidmine pikk ja aeganõudev protsess. Ka reklaami maht on kordades kasvanud," põhjendas Klein-Näppi, miks on vahendustasu protsent tõusnud.
Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et korterite müügi korraldamise eest küsitav vahendustasu on tavapäraselt 2-5 protsenti korteri hinnast.
"Konkreetne protsent sõltub juba vara iseloomust," lisas Sooman.
Kas protsent muutub? "Siiani see vahemik muutunud pole ja usutavasti lähitulevikus ei muutu ka," sõnas juhatuse liige.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Inimesed, kes praegu Suurbritannias kodu
müüa soovivad, peavad soovitud hinda keskmiselt enam kui 4300 naelsterlingi ehk
üle 85 000 krooni võrra alla andma.
Kinnisvara hinnalangus mõjub hästi nii
ostjatele kui müüjatele, arvab rootslasest maakler Lasse Eneland, tuues selleks
välja rea põhjuseid.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.