SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing
leiab, et Venemaa aktsiad on langenud mitmel muul põhjusel, börsilanguses ei saa
süüdistada üksinda Gruusiat.
"Vene aktsiad on meie arvates langenud viimasel paaril nädalal koos nafta ja värviliste metallide hindadega ja turu reaktsiooni ei ole võimalik seostada üheselt sündmustega Georgias," rääkis Kunsing.
"Antud situatsioon Georgias on äärmiselt kahetsusväärne ja kinnitab juba varem teada olnud fakti, et Venemaaga seotud investeeringud kätkevad endas keskmisest suuremaid riske. Meie ülesanne antud olukorras on säilitada külma närvi ja hinnata praegu antud sõja lühiajalist mõju Vene ettevõtete aktsiatele. Siinkohal võib tõmmata paralleele äsja toimunud Mecheli juhtumiga. Niinimetatud noise trader'id kaotasid pea ja kukutasid peale Putini väljaütlemisi Mecheli aktsia hinna sõna otseses mõttes keldrisse," märkis aktsiaturgude spetsialist.
SEB leidis pärast juhtunu, et pärast sellist emotsionaalset reaktsiooni oli mõttekas osta. "Kuivõrd me ka ei mõistaks sõda hukka, kaldume ka nüüd arvama, et viimaste päevade müügilaine Venemaal ei ole väga ratsionaalne, vaid pigem emotsionaalset laadi. Investorid on meile usaldanud hallata oma raha, teades, et osa sellest paigutatakse Vene aktsiatesse, meie ülesanne selles keerulises olukorras on jätta kõrvale emotsioonid ja üritada investoritele raha teenida. Külmalt kaalutlev hinnang olukorrale on selline, et ei Euroopa ega ka USA ei võta lühemas perspektiivis Venemaa peatamiseks suurt midagi ette. Loodetavasti saavutatakse peagi relvarahu ja pinged vaibuvad. Vene turg kosub peale paaniliste spekulantide lahkumist ja võib täiesti vabalt tugevalt rallida näiteks juhul, kui käesolev orkaaniperiood peaks Mehhiko lahes pead tõstma ja nafta hind järsku tõusma," usub Kunsing.
See kõik on Kunsingu hinnangul aga oluline lühiajalises plaanis. Pikemaajaliselt ei ole Venemaalt ja selle ümbrusest viimasel ajal tulnud uudiseid võimalik kuidagi muud moodi hinnata kui negatiivselt. Agressioon Georgias, Mechel ja naftafirmade uurimine konkurentsiameti poolt on SEB esindaja sõnul kõik näited sellest, et Vene valitsust ei huvita välisinvestorite ega ka muidu välismaailma arvamus. "Sellise olukorra kestmine võib põhjustada selle, et me pikaajaliselt vähendame oluliselt Venemaa osakaalu oma portfellides," arvas ta.
Seotud lood
Venemaa president Dmitri Medvedev nimetas
vastuvõetamatuks, et Gruusia võimud ei lase nende territooriumil asuvaid
venelasi riigist välja.
Venemaa ei taotle poliitilise võimu
vahetumist Gruusias, kuid Mikheil Saakašvili saatus on tema rahva enda kätes,
avaldas Vene diplomaat Boriss Malahhov täna Bakuus.
Välisministeeriumi andmetel on praegu
Gruusias 39 Eesti kodanikku, kellest esialgsetel andmetel 13 on otsustanud
riigist mitte lahkuda.
"On väga vähe inimesi, kes kuu aega tagasi
nägid ette, et meid tabab selline olukord. Sellisel turul on võitjaid
vähe," lausus Äripäevale SEB Varahalduse juhatuse liige Sven
Kunsing.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.