Jaekaubanduses ei ole sel aastal suuremaid
kasvunumbreid loota, usub Kristiine Kaubanduskeskuse juht Allan Remmelkoor.
„Kaubamaja tulemusi on raske kommenteerida, sest ma ei ole neid ise jõudnud lugeda, aga vaevalt et nende jaekaubanduse numbrid erinevad sellest, mida näen Kristiines,“ sõnas Remmelkoor vaid kontserni üldisi tulemusi teades.
„Kasvu kui sellist eriti ei ole, sellega ei saa keegi ilmselt hoobelda. Ei ole ka langust. Inimestel, kuigi neil ei ole raha kulutamiseks vähem, on pessimistlikud. Kadunud impulsiivne ostmine,“ jätkas ta.
Remmelkoore sõnul mõjuvad praegu palju paremini kui varem müügiaktsioonid ja hinnaalanduskampaaniad. „Inimesed vajavad praegu suuremat üleskutset ostmiseks,“ sõnas ta.
Kristiine keskuse käive on käesoleva aasta esimese poolega kasvanud ligi 5% ja analoogne peaks Remmelkoore hinnangul tulemus olema ka teistel Tallinna kaubanduskeskustel, näiteks Viru ja Ülemiste keskusel. „Täna ei saa Tallinna turul olla, et ühel on palju suurem kasv kui teistel. Majandusruum mõjutab võrdselt meid kõiki, kõigil on kasv mõni protsent,“ rääkis keskuse juht.
Jätkuvasse jahtumisse ja langusesse jõudmist Remmelkoor ei usu. Samuti ei usu ta, et aasta lõpuni erilist kasvu oodata oleks.
Samas märkis ta, et praegusel raskemal ajal tuleb alata ettevalmistustega uueks tõusuks. „Surutis ei kesta igavesti. Meil on vähe kogemusi tsüklilise majandusega. Eestis on meelsus, et mis täna on, see jääbki olema. Nii oli see paar aastat tagasi hiilgeajal ja on ka praegu,“ viitas Remmelkoor Eesti inimeste vähestele kogemustele.
Tallinna ja Tartu kaubamajade esimese poolaasta müügitulu oli 733 miljonit krooni, kasvades eelmise aasta sama ajavahemikuga võrreldes 6%. Kaubamajade puhaskasum oli 62,7 miljonit krooni, mis on 1,1 miljoni krooni võrra vähem kui vastav näitaja mullu.
Seotud lood
Tallinna Kaubamaja juhatuse esimees Raul
Puusepp märkis, et kuigi suur tarbimisbuum on läbi, siis pole tarbijad siiski
nii pessimistlikud kui poliitikud ja ajakirjandus.
Tallinna Kaubamaja kontserni poolaasta
tulemusi kommenteerides ütles Rimi Hypermarketite keti juht Andrija Lilleoja, et
kauplustes käies kasumi langus välja ei paista.
Trigon Capitali fondijuht Mehis Raud peab
Kaubamaja nigelat käibekasvu ja järsku kasumilangust ootuspäraseks, ent soovitab
väikeaktsionäridel mõelda, kas elada raske aeg koos ettevõttega üle
või pigem aktsiad maha müüa ja hiljem odavamalt tagasi osta.
Tallinna Kaubamaja kontsern tegi käesoleva
aasta esimesel poolel küll mullusest parema käibe, kuid kaotas Selveri keti
laienemise tõttu puhaskasumis. Poolaasta 42% kasumilangusest oli veelgi suurem
II kvartali kasumi kahanemine - 67%.
Haritava maa hinnakasv on ületanud pensionifondide tootlust pea kümnekordselt, selle tõus on ületanud ka Tallinna börsiindeksit. Järgnevas analüüsis näitame nii eluruumide, metsa, põllumaa, kulla, aktsiate kui ka pensionifondide hinnamuutusi viimastel aastakümnetel.