Lääs reageeris teravalt Venemaa presidendi
otsusele toetada ametlikult Gruusia separatistlike piirkondade Abhaasia ja
Lõuna-Osseetia riiklikku iseseisvust.
Venemaa börsiindeks RTS tagurdas uudise järel pea viimase kahe aasta madalaimale tasemele ning rubla nõrgenes 1,3% seitsme kuu madalaimale tasemele.
"Kõik see lisab Venemaal äriajamise osas ebakindlust," ütles Danske Banki analüütik Lars Rasmussen Bloombergile. "Paistab, et see konflikt jääb kestma pikemaks ajaks."
NATO peasekretär Jaap de Hoop Scheffer ütles täna, et Venemaa samm on „mitme Gruusia territoriaalset terviklikkust reguleeriva ÜRO julgeolekunõukogu resolutsiooni otsene rikkumine, kusjuures Venemaa on ise need resolutsioonid kinnitanud“. De Hoop Schefferi sõnul ei saa enam kindel olla, et Venemaa on huvitatud rahust ja julgeolekust Kaukaasias. „NATO toetab kindlalt Gruusia iseseisvust ja territoriaalselt terviklikkust ning kutsub Venemaad neid printsiipe austama,“ ütles alliansi juht oma avalduses.
Venemaa otsus tabas lääneriike ootamatult. Alles esmaspäeval väljendas Saksamaa kantsler Angela Merkel lootust, et Venemaa president riigiduuma otsust Abhaasia ja Lõuna-Osseetia iseseisvust tunnustada ametlikult ei kinnita. Täna Tallinnas mõistis ta Moskva sammu hukka. „Seda ei saa absoluutselt aktsepteerida,“ ütles Merkel.
„Me oleme kategooriliselt selle vastu ning kinnitame oma toetust Gruusia suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele,“ ütles Suurbritannia välisministeeriumi pressiesindaja. „Peame seda kahetsusväärseks arenguks ning me kordame oma toetust Gruusia territoriaalsele terviklikkusele,“ ütles Prantsusmaa välisministeeriumi pressiesindaja.
Rootsi välisminister Carl Bildt nimetab oma veebipäevikus Venemaa sammu konflikti dramaatiliseks eskaleerumiseks. Venemaa samm on „ilmselge ja teadlik rahvusvahelise õiguse ja Euroopa stabiilsuse aluspõhimõtete rikkumine“, kirjutas Bildt. Venemaa on valinud konfrontatsioonipoliitika, millel „saavad olema pikaajalised ja kaugeleulatuvad tagajärjed“.
USA välisminister Condoleezza Rice ütles, et peab Venemaa otsust kahetsusväärseks. Rice ütles, et see on vastuolus ÜRO resolutsiooniga, mida Venemaa on ise toetanud. „Kuna USA on julgeolekunõukogu alaline liige, siis on see otsus surnud juba julgeolekunõukogusse saabumise hetkest,“ vahendas WSJ.
Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles aga, et ei karda Venemaa jäämist rahvusvahelisse isolatsiooni. „Ma arvan, et me ei pea kartma isolatsiooni jäämist, ma ei näe seda tulemas … kui kõiki pooli juhivad nende rahvuslikud huvid … siis pole maailmalõpu stsenaariumi karta ning peale jääb tavamõistus,“ tsiteeris Lavrovi Financial Times.
Gruusia riskib Abhaasia ja Lõuna-Osseetia lahkulöömisel kaotada 13 000 ruutkilomeetrit ehk 20% riigi territooriumist.
Seotud lood
Venemaa president Dmitri Medvedev kirjutas
täna alla määrustele, millega tunnistas Lõuna-Osseetia ja Abhaasia riiklikku
iseseisvust, vahendas dv.ee.
USA ja Euroopa Liit taunivad küll Venemaa
sõjategevust Gruusias ja separatistlike piirkondade iseseisvuse tunnustamist,
kuid see ei vii Venemaad rahvusvahelisse isolatsiooni ega too kaasa
majanduslikke sanktsioone, arvab Soome Panga siirdemajandusi uuriva üksuse juht
Pekka Sutela.
Ühendriikide aktsiad liikusid
energiasektori eestvedamisel ülespoole, tehes tasa eilse kukkumise. Samuti
selgus, et Fannie Mae`l ja freddie Mac`il on piisavalt kapitali, et pidada vastu
aasta lõpuni.
Venemaa suursaadik ELis Vladimir Tšižov
hoiatas, et kui Brüssel peaks Gruusia konflikti tõttu suhteid Venemaaga piirama,
kannataks sellest ka liit ise.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.