Eesti Panga asepresidendi Märten Rossi
sõnul on Eesti tarbija langenud majanduskliimale kenasti reageerinud, samuti on
inflatsiooni tipp tema sõnul möödas.
Eesti Panga asepresidendi Märten Rossi sõnul on halvenenud majanduskliima teinud inimesed ettevaatlikumaks. Selle tulemusel on inimesed rohkem säästma hakanud. Siinkohal mängib rolli ka oht jääda töötuks, kuna halvenenud majanduskliima on kergitanud ka töötuse protsenti.
Siiski hindavad Rossi sõnul suur osa inimestest oma sissetulekut heaks või lausa väga heaks, kuigi keskmise palga kasv on viimasel ajal kahanenud. „II kvartalis oli märgata palgakasvu mõningast aeglustumist. Seda aga premeerib aeglustuv hinnatõus,“ sõnas Ross optimistlikult toonil.
Rossi hinnangul on inimesed kenasti hakkama saanud nii toiduainete kui ka kütuse hüppelise kallinemisega ning edaspidi on oodata antud valdkondade langust. Samuti on Rossi sõnul oodata ka inflatsiooni langust. Siinkohal märkis pangajuht, et „tipp on möödas“.
Mis aga puudutab eksporti ja sisemajandust, siis jääb ka siin Ross üdini positiivseks, öeldes, et ekspordisektor on siiani hästi toiminud. Langenud on küll kütuseekspordi osakaal, kuid jõudsalt kasvanud töötleva tööstuse eksportimine. Samuti on vaibumas ka sisemajandusest lähtuv hinnasurve. Siinkohal peetakse silmas nii energia, tarbijahinnaindeksi kui ka tarbijahinda. Viimase juurest on välja arvatut nii energia kui ka toidukaubad.
Seotud lood
Infotarga ehk Büroomaailma tegevjuht Jüri
Ross ütles, et kui majandusel läheb nõrgalt, siis langeb kohe ka kontoritarvete
müük, mis hakkas languse märke näitama 2007. aasta aprillist-maist.
Käesoleva aasta suvel on väliskeskkond
kevadega võrreldes muutunud heitlikumaks. Kui 2008. aasta alguses kasvas Eesti
peamiste kaubanduspartnerite majandus veel suhteliselt kiiresti, siis teises
kvartalis aeglustus kasv märgatavalt ning euroala majandus isegi kahanes 0,2
protsenti.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.