Eile Pariisis ELi eesistujariigi
Prantsusmaa presidendiga kohtunud Ukraina riigipea ei saanud ELilt garantiid, et
Ukrainastki võiks tulevikus saada Euroopa Liidu liikmesriik.
Gruusia sündmuste valguses lootis Ukraina president Viktor Juštšenko, et EL on ehk valmis Kiievile rohkem vastu tulema. Kohtumise lõppdokument räägib tihedamast poliitilisest ja majandusalasest koostööst, kuid sõnu, mis kinnitaksid Ukraina väljavaadet liikmesriigiks saada, tekstis ei ole.
„See on maksimum, mis me teha saime,“ tsiteerisid agentuurid Prantsusmaa presidenti Nicolas Sarkozyd.
„Me oleme kannatlikud,“ vastas Juštšenko ajakirjaniku küsimusele, kas Ukraina ikka veel loodab ühel päeval ELi liikmeks saada.
Jätkuvad veebruaris alanud ELi vabakaubandus- ja viisalihtsustuskõnelused Ukrainaga, mis loodetakse ühele poole saada 2009. aasta teiseks pooleks. Leping on küll nimetatud assotsiatsioonilepinguks, mis Balkani riikidele tähendab ka liikmelisuse lootust, kuid Ukrainale täna veel mitte.
ELi ja Ukraina kaubavahetus ulatus läinud aastal 34 miljardile dollarile – sellega on EL Ukraina olulisemaid kaubanduspartnereid. Ka mullu 29,5 miljardile dollarile küündinud välisinvesteeringutes on suurim Euroopa firmade osakaal.
Enne Ukraina ja ELi kohtumist kirjutas Briti leht Financial Times juhtkirjas, et EL võiks Ukrainale siiski liikmeks saamise perspektiivi anda. Ukraina vajab ELi rohkem kui NATOt, kirjutas FT ja sellel oleks ka rahva toetus. Selline käik ei oleks ilmselt kaitsnud Ukrainat võimalike provokatsioonide eest Venemaa poolt, kuid aidanuks kindlasti mobiliseerida kasvõi Ukraina enda kisklevaid poliitikuid ühise sihi nimel pingutama ja riigi huvisid oma huvidest kõrgemale seadma.
Seotud lood
Venemaa majandusministeerium võib ümber
vaadata kaubanduslepingu Ukrainaga, kuna viimasest on saanud WTO liige, kirjutas
ajaleht Kommersant.
Kiievi turu aktsiaindeks PFTS kukkus 7
protsenti ning selle pärast peatati Ukraina aktsiaturul kauplemine kuni
kella kolmeni kohaliku aja järgi.
Ukraina valitsuskoalitsioon läks lõhki,
kuna president Viktor Juštšenko ja peaminister Julia Tõmošenko ei suutnud oma
erimeelsusi lahendada, kirjutas Bloomberg.
Ukraina presidendi Viktor Juštšenko erakond
lahkus peaminister Julia Tõmošenko valitsusest, kuna viimane soovib kärpida
presidendi võimu ega olnud suuteline Venemaad Gruusia küsimuses hukka mõistma.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.