Vene börsiindeks Micex
kukkus teisipäeval, 16. septembril 17%, kui pankadevahelise laenuturu
intressid järsult tõusid ja nafta hind langes, sundides börsil kauplemise
ajutiselt peatama.
Tegemist oli suurima kukkumisega alates 1998. aasta finantskriisi.
Suurimate kukkujate seas olid Venemaa kaks suurimat panka Sberbank ja VTB Group, aktsiad vastavalt 19% ja 33%. Riigi kontrolli all naftafirma Rosneft aktsia kukkus 20% madalaimale tasemele 2006. a börsidebüüdist, vahendas agentuur Blooberg.
Börsiindeks Micex kukkus pärastlõunal 890,29 punktile ehk 17% enne, kui kauplemine börsil peatati.
Teine peamine börsiindeks RTS tagurdas 12% 1131,2 punktile, mis märgib 19. mai haripunktist enam kui 50% suurust langust. Toona oli indeks tasemel 2487,92 punkti.
"See on paanika,“ ütles Oleg Vorotnitski, Uralsib Financial Corp kauplemisosakonna juht. „Turul on likviidsusprobleemid, inimesed ei saa oma positsioone refinantseerida ja hakkasid müüma. Paanikale annab hoogu mure (suure kindlustuskontserni) AIG pärast USAs.“
Üleöö tõusis turul dollari intress 333 baaspunkti võrra 6,44 protsendile, mis on suurim hüpe, teatas British Bankers' Association.Gazpromi aktsia tagurdas eile 14% 166,99 rublale, mis on pea poole madalam tase 19. mai tipust, mil see maksis 367,54 rubla.Nafta hind langes eile alla 91 dollari taset barrelist– kahe päevaga on langus üle 10 dollari. Languse põhjus on Wall Streetil – kardetakse, et finantsturgude torm süvendab majanduslangust ning nõudlus nafta järele väheneb.
"Praegu suunavad arenguid Venemaa börsil maailma finantsturgudel toimuv ning nafta hind,“ kirjutas JPMorgan Chase Co. Oma investoritele. „Vene aktsiaturu väljavaated on kõike muud kui rõõmustavad,“ jätkas ta.
Seotud lood
Venemaa president Dmitri Medvedev ütles
täna, et 45protsendiline kukkumine Vene börsil on ajutine ning valitsusel on
jõudu viia see tagasi aasta alguse tasemele.
Vene miljardär Mihhail Prohhorov nõustus
ostma 500 miljoni dollari eest pool investeerimispangast Renaissance Capital.
Kuigi lühiajaliselt võib Venemaa turg
peagi põrgata, siis pikaajalist trendi muutust veel ei oota, ütles LHV
analüütik Madis Toomsalu.
Ma vihkan küll mõningaid asju, kuid
kindlasti ei kuulu nende sekka Venemaa. Seetõttu ei saa ma aru, miks Eesti
tipp-poliitikud meie idanaabrit vihkavad, kirjutab Äripäeva peatoimetaja Meelis
Mandel.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.