Rahvusvaheliste uuringute andmetel on juhi
unisus ja roolis magamajäämine kolmandiku raskete liiklusõnnetuste
põhjustajaks.
Eesti Unemeditsiini Seltsi president Mae Pindmaa ütles intervjuus ETV hommikusaatele "Terevisioon", et kokkupõrke toimumiseks piisab vaid 2-3 sekundi pikkusest mikrounest, vahendas ERR.
"Unine juht on roolis palju ohtlikum kui väikese promilliga juht, sest alkoholijoobes inimesel on reaktsioon lihtsalt aeglustunud aga unise juhi reaktsioon on ebaadekvaatne ja sellest piisab, et kokkupõrge juba toimuks."
Pindmaa sõnul tekib unisus roolis enamasti üleväsimusest või unehäiretest. Üks unisuse põhjus võib olla ka uneaegne hingamishäire ehk norskamine. "Kui muidu peaks organism öösel olema säästurežiimil, et jõuvarusid taastada, siis norskaja organismis toimub üks keemiatehas ja aju ei saa läbida erinevaid unefaase."
Seotud lood
Eelmisel aastal sai Euroopa teedel
liiklusõnnetustes surma ühtekokku 39 000 inimest, selgus Euroopa liiklusohutuse
uuringust, kuigi ohvrite arv väheneb, on Eesti liiklusõnnetuste arv Euroopa
kõrgemaid.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.