Ühendriikide aktsiad ühinesid ajaloo
suurima kahepäevase rallimisega ning kihutasid ülespoole kui riigi valitsus
teatas plaanist puhastada pangad halbadest varadest ning võidelda
finantsaktsiate hindu madalamaks viinud spekulantide vastu.
Standard Poor´s 500 indeksi moodustavatest aktsiate gruppidest tõusis kümnest grupist 9 kui Oracle viis oodatust parema kasumiprognoosiga üles tehnoloogiafirmad ning kõrgemad naftahinnad aitasid Exxon Mobilil ja Chevronil tõusta 3% võrra. Wachovia, Citigroup ja Morgan Stanley tõusid rohkem kui 20% samas kui General Electric kasvas 7 %, kirjutas Bloomberg.
Ühendriikide rahandusminister Henry Paulson ja Föderaalreservi juht Ben S. Bernake sütitasid selle rallimise kui nad tegid ettepaneku pankade bilansside korda tegemiseks riigi abil ja garanteerides rahaturule ühisfonde, samas keelati ka rahandusettevõtete lühikeseks müük.
“Mida riik ja selle reguleerivad ametid on siin proovinud teha, on taastada natuke enesekindlust ja võtta ära natuke hirmu, mis töötab lühikesel perioodil ning parandab psühholoogiat” seletas BlackRock Inc`i investeeringute juht Robert Doll.
Viimase kolme kuu keskmisest kaks korda aktiivsema kauplemispäeva jooksul tõusis Standard Poor`s 500 indeks 4 % 1254,65 punktini olles sellega teinud oma suurima kahepäevase tõusu alates 1987 aastast. Dow Jones kasvas 3,4 % lõpetades päeva 11389,99 punktiga, tehes sellega viimase kuue aasta suurima kahepäevase tõusu. Nasdaq suurenes ka 3,4 % 2273,9 punktini. Iga langenud aktsia kohta New Yorgi börsil tõusis viis aktsiat. Oma ajaloo suurima tõusu tegid Ühendkuningriigi ja Hiina aktsiad. Investorite arvates võib halvim osa rahandusfirmade jaoks isegi möödas olla.
MSCI World Index, mis käsitleb 23 arenenud riiki tõusis viimase kahe päevaga 8,1 %, mis on selle kõige järsemaks tõusuks alates selle indeksi uurimisest 1970 aasta. Euroopa põhiindeks tõusis 8,3% ning Aasia oma 5,5 %.
Seotud lood
Aasia võttis täna võimsa tõusuga üle
teatepulga USAlt. Eriti võimsaid tõusunumbreid näitasid pangaaktsiad.
SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing
ütles aripaev.ee-le, et Vene turu käekäik järgmisel nädalal sõltub pigem USAst
ning Vene riigi rahaga börsi ülesostmine oli lihtsalt poliitiline žest.
Täna on ka Euroopa börsidel tõusumeeleolud.
USA valitsus plaanib suuremaid meetmeid krediidituru elustamiseks, samuti on
Suurbritannia ja USA väärtpaberivahendajad senisest enam ahistamas aktsiate
lühikeseksmüüjaid.
Venemaa börsil peatati täna juba teist
korda kauplemine.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.