Mitmel rindel tegutseda plaaninud ning
selle kõrvalt kinnisvara vahendanud osaühing Geenius Grupp sattus 8,5 miljoni
kroonise käibemaksuvõlaga Eesti suurimate maksuvõlglaste sekka, kui talle
kuulunud kinnistu ostja ei leidnud tasumiseks raha.
Geenius Grupi ametlikeks tegevusaladeks on kinnisvaratehingute kõrval ka maksu-, raamatupidamis-, finants- ja ärikonsultatsioonid, hulgikaubandus, infotehnoloogiaalased teenused, reklaamiteenused, ning ehitus- ja remonditööd. Firma kuulub võrdsetes osades osaühingutele Bradex Invest (Jüri Lamesoo), Merkerias (Kristiina Gusseva) ja Võimas Löök (Peeter Kutman, Toomas Mälberg).
Geenius Grupi endine juhatuse liige Jüri Lamesoo selgitas aripaev.ee-le maksuvõla tekkimist ja tulevikuväljavaateid: "Sellega on probleemid jah. Müüsime kinnistu edasi ja ostjal pole raha."
Kinnistusregistri andmetel on Geenius Grupp müünud vaid ühe kinnistu ja see asub Tartus aadressil Raudtee tn 114a.
Kuna kinnisvara müüja pidi käibemaksu kohe pärast tehingu vormistamist deklareerima, kuid pole müügist senini raha saanud, mille eest käibemaksu tasuda, seisabki Geenius Grupp nüüd suurte maksuvõlglaste nimekirjas.
"Ostja seadis meie kasuks hüpoteegi ja otsis finantseerijaid, kuid pole leidnud. Ta andis tähtaegade suhtes mitmeid lubadusi, kuid praegu arvan, et asi on lootusetu," rääkis Lamesoo murtud häälel väljavaadetest.
Mees lisas ohates: "Ma ei tea, mis saab. Maksuametiga käisid läbirääkimised. Mind valiti juhatusest välja, praegust seisu ma ei tea."
Kinnisvaratehingust tekkis käibemaksuvõlg ka Tiit Laja ettevõttele Hermes Projektijuhtimine. See firma võlgneb juba mitmeid kuid 20,6 miljonit krooni käibemaksu. Laja põhjendas ehitusuudised.netile, et müüs Hiiu pansionaadi kinnistu järelmaksuga ja ostja pole siiani kogu summat maksnud.
Tallinnas asuva Lutheri kvartali arendaja Grove Invest võlgneb samas 12,7 miljonit krooni makse ja on maksuametiga sõlminud ajatamisgraafiku.
Samuti kinnisvaraga tegelenud Toomas Rüütmanni firmad võlgnevad maksuametile tervelt 37,8 miljonit krooni. Võlg jaguneb kolme ettevõtte peale. Kommest Auto on riigile 25,5 miljonit, pankrotis Kommest Autokeskused 7,4 miljonit ja Rakverre kerkinud Põhjakeskuse arendajaga kohtuteed tallav Margea Invest 4,9 miljonit krooni võlgu.
Seotud lood
Askembla partner Kristjan Sild ütles
aripaev.ee-le, et tema investeerimisettevõtte AS Stepford Finance'i 7,2 miljoni
kroonine käibemaksuvõlg tekkis kinnisvara refinantseerimisest.
Kobe Investmentsi partnerite Veljo Kuuse ja
Kaire Kopli sõnul ei saa endine autoärimees Toomas Rüütmann Põhjakeskuse
tehingut tagasi pöörata, sest kõrbema kippuvat kinnisvaraprojekti ei võetud üle
alla turuhinna ega pettust kasutades.
Võrreldes septembri lõpupäeva maksuvõlgade
kogusummat on riigil saamata 18% rohkem makse kui aasta eest. Arvuliselt on
kõige enam võlgu kinnisvara- ja kaubandusfirmad.
Buumi aegu kahel järjestikusel
aastal üle 60 miljoni kroonist aastakäivet
näidanud kinnisvaravahendaja Baltic Real Estate viskus majanduse
jahenedes laenukontorite rüppe. Nagu arvata võib, midagi head
sellest ei tulnud.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.