Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2008. aasta
novembris võrreldes oktoobriga -0,3% ja võrreldes eelmise aasta novembriga 8,0%,
teatas Statistikaamet.
Novembris olid kaubad eelmise aasta novembriga võrreldes 5,6% kallimad, sealhulgas toidukaubad 11,1% ja tööstuskaubad 1,3%. Teenused on aastaga kallinenud 12,6%. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad muutusid aastaga 24,0% ja mittereguleeritavad hinnad 3,6%.
Eelmise aasta novembriga võrreldes oli indeksile kõige suurem mõju eluasemekulutustel, mis põhjustasid kolmandiku kogumuutusest ja millest omakorda ligi kolmveerand andis soojusenergia 59,2%line hinnatõus.
Aastaga kallinesid alkohoolsed joogid 18,5%, tubakatooted 51,0% ja toit 5,9%. Alkohol ja tubakas kokku andsid ligi viiendiku ja toit üle kaheksandiku tarbijahinnaindeksi muutusest.
Tarbijahinnaindeksi 12 kuu muutus oli viimati alla 8% 2007. aasta septembris, mil see oli 7,2%.
Novembris võrreldes oktoobriga mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim mootorikütuse hindade langus (-10,3%), soojusenergia hinnatõus (5,0%), köögivilja odavnemine (-4,7%) ja alkohoolsete jookide kallinemine (1,3%).
Seotud lood
Kaupmehed on halvenenud majanduskeskkonna
kasvuväljavaadete tõttu meil ja mujal Euroopas konkurentsis püsimiseks hindu
alandama hakanud, teatas rahandusministeerium.
Tarbijahinnaindeksi muutus oli
märtsis eelmise aasta märtsiga võrreldes 2,0%, teatas
statistikaamet. See on madalaim tase alates Eesti liitumisest Euroopa
Liiduga.
Hinnatõus veerbuaris oli Eestis aeglaseim
alates 2005. aasta juunist.
Novembris oli inflatsioon aasta madalaim,
kommenteeris Eesti Panga ökonomist Martin Lindpere täna avaldatud tarbijahinna
indeksit.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.