Kui Moody´se hinnangul satuvad järgmisena
tule alla liiga optimistlikud omavalitsused, siis Tallinna linn peab oma
laenukohustusi ja nende tagasimaksevõimet heaks.
„Tallinna linn on linna investeeringuid finantseerinud pikaajaliste (laenuportfelli kaalutud keskmine eluiga 13,4 aastat) ning amortiseeruva tagasimaksegraafikuga võlakohustustega, mis tagab linna võlakohustuste tagasimaksete stabiilsuse ning maandab ka refinantseerimise riski,“ kommenteeris Tallinna linnakassa juhataja Silver Tamm täna Moody´se raportis välja toodud tõika, et omavalitsused satuvad seoses globaalse majanduskriisiga raskustesse, põhjuseks likviidsusprobleemid, kõrgenenud rahastamiskulud ja refinantseerimise risk.
Ometi on Tamme sõnul ligipääs kapitaliturgudele alates finantskriisi vallandumisest tõepoolest raskemaks läinud kõikidele emitentidele, kuid tehingud siiski jätkuvalt toimuvad. „Linn planeerib ka järgmisel aastal jätkuvalt koostööd teha Euroopa Investeerimispangaga, kes on tänaseks ka kinnitanud oma huvi linna edasiseks finantseerimiseks. Samuti on finantseerimist endiselt võimalik saada ka mitmetelt kommertspankadelt ja multinatsionaalsetelt finantsinstitutsioonidelt, kuid tuleb nentida, et rahastamise hind on kallinenud,“ märkis Tamm.
Kuna linn planeerib ka järgmisel aastal võtta laenu või emiteerida võlakirju pikaajalise ning amortiseeruva maksegraafikuga, suudab linn Tamme sõnul oma võlakohustusi probleemideta teenindada ka tulevikus. Linna võlakohustuste teenindamise kulud aastas moodustavad 5% eelarve puhastuludest, kusjuures seadusega kehtestatud piirmääraks on 20%.Tallinna linn on Tamme sõnul koostanud linna eelarvestrateegiat juba alates aastast 2001. Strateegiat uuendatakse igal aastal, nii tuleb ka 2009. aasta alguses alustada eelarvestrateegia uuendamist aastateks 2010-2013. „Strateegia koostamisel tuleb kindlasti arvesse võtta nii Moody´se hinnang kui ka maailmamajanduses ning Eesti majanduskeskkonnas toimuvat ja selle alusel koostada ka eelolevate aastate tulude ja kulutuste prognoosid ning kavandada linna laenustrateegia,“ lisas juhataja.
Seotud lood
Kuigi reitinguagentuuri Moody's
raporti järgi satuvad peagi tule alla liiga optimistlikud
omavalitsused, on Haapsalu linnapea Ingrid Danilovi sõnul just praegu hea aeg
ehitamiseks.
Moody'se hinnangul satuvad kohalikud
omavalitsused globaalse majanduskriisi tulemusel raskustesse, kõrge riskiga
riikida hulgas on ära märgitud ka Eesti.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.