Hansabank Marketsi värske Baltimaade
majandusprognoosi järgi langeb Läti majandus sel aastal kümme protsenti.
Läti majandust ootab ees pikk ja sügav langus. Ekspordi kasvu pole oodata ja deflatsioon on väga tõenäoline. Läti majandus võib koos maailmamajandusega hakata kosuma 2010. aasta teises pooles, kuid aasta kokkuvõttes jääb kasv ka järgmisel aastal negatiivseks, selgub Hansabank Marketsi analüüsist.
Hansabank Marketsi hinnangul on Lätit rahaliselt toetanud Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) 2009. aasta prognoos Läti majanduskasvu ja inflatsiooni osas üpriski optimistlik. Seetõttu on eelarve puudujäägi hoidmine tasemel kuni viis protsenti SKPst äärmiselt raskesti saavutatav, kui ei tehta täiendavaid eelarve kärpeid, leiavad analüütikud.
Tootlikkuse langus jätkub Lätis ka sel aastal, kuid koos nõrgemate ettevõtete pankrotistumisega on 2010. aastal oodata tootlikkuse kasvu. Tänavu on Lätis oodata 30protsendilist investeeringute langust, kuid investeeringud hakkavad kasvama siiski varem kui eratarbimine – juba 2010. aasta teises pooles.
Välishindade langus, Läti olulisemate kaubanduspartnerite valuutade nõrgenemine ja sisenõudluse langus sunnivad Läti ettevõtteid langetama hindu ja palku ning see peaks nende konkurentsivõimet toetama, leiab Hansabank Markets.
Keskmise kuupalga reaalkasvuks Lätis pakuvad analüütikud 15 protsenti.
Seotud lood
Leedu majandus kukub tänavu kuus protsenti,
selgub Hansabank Marketsi Baltimaade majandusprognoosist.
Hansabank Marketsi peaanalüütiku Maris
Lauri ehmatav prognoos on jõudnud põhiuudiseks ka Rootsi portaalis e24.se –
pealkirjaga Balti kollaps.
Eesti majandus langeb tänavu seitse
protsenti, kirjutas Hansabank Marketsi peaanalüütik Maris Lauri värskes
Baltikumi majandusprognoosis.
Hansabank Marketsi peaanalüütiku Maris
Lauri hinnangul väheneb väljamakstud palkade summa tänavu kuni 15 protsenti.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.