Jah, te näete õigesti! Just muret
Ida-Euroopa pangandussektori pärast pidas The New York Times peamiseks
põhjuseks, miks Dow Jonesi tööstuskeskmine kukkus eile 3,8 protsenti 7552,29
punktini ehk madalaima tasemeni alates 20. novembrist.
Aga New York Times ei ole niisama ajaleht, vaid selle majandusosa on üks kolmest mõjukamast majanduslehest maailmas (lisaks Financial Timesile ja The Wall Street Journalile).
“Ida-Euroopa toitus globaalsest likviidsuse tõusulainest ning kergest rahast,” selgitas ajalehele investeerimispanga RBC Capital Markets tõusvate turgude peaanalüütik Nick Chami.
Nüüd toimub kasvu suur kukkumine ning finantssüsteem lendab õhku. “Tõenäoliselt näeme mõne fikseeritud valuutasüsteemi murdumist,” lisas ta.
Ajaleht peab Wall Streeti suure kukkumise peapõhjuseks reitinguagentuuri Moody’s raportit, kus hoiatati Ida-Euroopa majanduste raskete maandumise eest ning ees seisvast suurest volatiivsusest (ehk teisiti öeldes tugevast kukkumisest) pangandussektoris. Eriti nende pankade oma, mis opereerivad Ida-Euroopa riikides nagu Ungari, Horvaatia, Rumeenia ning Bulgaaria.
Ka The Wall Street Journal viitas Moody’se raportile, aga ei nimetanud Wall Streeti minikrahhi peapõhjuseks mitte niivõrd Ida-Euroopa riike, vaid pangandussektorit üldisemalt, aga ka USA majandust ennast, eriti olukorda sealses autotööstuses.
Seotud lood
Euroopa Liidul saab olla vaid minimaalne
roll rahalise abi andmisel raskustes Ida-Euroopa riikidele nagu Ukraina või
Horvaatia, ütles Euroopa komisjoni rahandusvolinik Joaquin Almunia.
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.