Kui öeldakse, et me ei saa majanduskriisi leevendada ja olukorda kiiremini stabiliseerida, sest selleks puudub ressurss, siis tasub veel mõelda.
Kaalume näiteks võimalust, et eraisikud saaksid aastatel 2009-2010 kulutada maksuvabalt 100 000 krooni ehitusremonttöödeks. Kui seda võimalust kasutaks näiteks 100 000 inimest, siis suunaks see ehitussektorisse 10 miljardit krooni.
Kuna soodustuse saaja oleks eraisik, siis sellelt tasutud käibemaks tuleks riigituludesse tagasi ja tegelikult oleks tehtav soodustus ainult käibemaksu ja tulumaksu vahe.
Kui veel arvestada, et osa sellest rahast tuleks tagasi maksudena, mis ehitusfirma maksab oma töötajate pealt, siis tegelikult ei läheks selline soodustus riigile midagi maksma.
Küll aga oleks palju võitjaid. Tööd saaksid ehitusfirmad ehk praegu suurimas raskuses olev sektor, väheneks töötute hulk. Paraneks ka ehitusmaterjalide tootjate ja müüjate seis. Mõne firma võib see päästa pankrotist, mis muidu omakorda põhjustaks ahelvõlgnevust ja töötust.
Võib näiteks nõuda, et seda summat saaks kasutada ainult heaks kiidetud ehitusfirmade puhul.
Soodustuseks kvalifitseeruval firmal ei tohi olla maksuvõlga, mis oleks omakorda motivaator ehitusfirmadele ja vähendaks probleeme maksulaekumistega.
Kindlasti on ideel agasid. Näiteks kerkiks kohe küsimus, kas süsteem oleks pettuse- ja korruptsioonikindel ja kas selle haldamine oleks piisavalt lihtne ja odav. Oleme me selleks suutelised, või ütleme eos, et ei ole?
Usun, et on teisigi ideid ja see ettepanek teeb loodetavasti aruteluks otsa lahti. Hull aeg vajab pööraseid ideid.
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.