Läti seim kinnitas täna ametisse uue
valitsuse, mille juhiks on endine rahandusminister ja europarlamendi saadik
Valdis Dombrovskis.
Uue valitsuse poolt hääletas 67 ja vastu 21 parlamendi saadikut.
Peaminister esindab seni opositsioonis olnud paremtsentristlikku parteid Uus Aeg. Koalitsiooni kuuluvad veel Rahvaerakond, Roheliste ja Põllumeeste Liit, Kodanike Liit ning partei Isamaale ja Vabadusele. Koalitsioonil on 100kohalises parlamendis 64 kohta.
Uue valitsuse rahandusministriks saab endine peaminister Einars Repše ja majandusministriks Artis Kampars. „Uusi nägusid“, kes varem ministriametit pidanud ei ole, on Läti meedia andmeil uues valitsuses neli. Tegemist on Läti arvult 15. valitsusega 1991. aastast.
Kolmapäeval allkirjastasid valitsusparteid koalitsioonileppe, mille põhjal majandusleht Biznes Baltija nimetas Läti uut valitsust kõige „ebaturumajanduslikumaks ja mitteliberaalsemaks“, mida taasiseseisvumise ajal on nähtud. Kriitika põhjustas muuhulgas riigi rolli kasv majanduses ning telekommunikatsioonifirmade LMT ja Lattelekom erastamise päevakorrast mahavõtmine.
Uue valitsuse esmaseks ülesandeks saavad täiendavad eelarvekärped. Ühtlasi loodab Dombrovskis leevendada IMFi eestvedamisel sõlmitud rahvusvahelise abilaenu tingimusi.
„Ma olen optimist ja näen, et majandusel on võimalus tänastest probleemidest üle saada. Selleks on aga vaja ühiskonna, ettevõtjate ja kõigi elanike toetust, nõu ja solidaarsust,“ ütles Valdis Dombrovskis täna parlamendis.
Seotud lood
Reitinguagentuur Standard Poor’s
alandas Läti riigi võlakirjade reitingu ühe pügala võrra BB+-le ehk
rämpsvõlakirjade staatusele, teatas uudisteagentuur Bloomberg.
Lätil jäi läinud kuul Rahvusvaheliselt
Valuutafondilt saamata 200 miljonit eurot, kuna valitsus ei suutnud eelarves
teha vajalikke kärpeid, ütles peaminister Valdis Dombrovskise
pressiesindaja.
Läti peaminister Valdis Dombrovskis ütles
eile Brüsselis, et tema riik võib vajada lisaks 7,5 miljardi eurosele
abipaketile veel vähemalt ühe miljardi euro jagu lisaraha.
Üleminek eurole tooks kiiresti kaasa Läti
majanduse elavnemise, arvab SEB Läti haru peaanalüütik Andris Vilks.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?