Vandeadvokaat Leon Glikmani
sõnul peaks enne II pensionisamba maksete peatamist muutma
sotsiaalmaksu-ja pensionikindlustuse seadust. Minimaalselt.
"Juhul, kui ei oleks õigustatud ootuse printsiibi rikkumist. Õigustatud ootuse printsiipi on samuti rikutud. Kui inimesi meelitati liituma vastava sambaga, siis anti inimestele täiesti tagasivõtmatu lubadus teostada riigipoolseid juurdemakseid. Ilma igasuguste reservatsioonideta. Oleks see kirja pandud, et kehvematel aegadel võime seda peatada või oleks selline klausel oleks seaduses sees, siis ei oleks õigustatud ootuse printsiibi rikkumist, aga sel juhul ei oleks olnud ilmselt ka massilist investeerimist pensioni 2. samba fondidesse," arutleb Glikman.
"Veelgi enam. Kanti ka kulusid, päris kõrgeid fondihaldustasusid maksti. Oleks inimene praegust olukorda ette aimanud, oleks ta võib-olla selle raha kuhugi mujale paigutanud. Kinnisvara ei ole praegusel hetkel hea idee, aga veel on ju küll ja küll võimalusi," märgib tippjurist.
Glikmani sõnul ei saa valitsuse tänast otsust inimeste petmiseks nimetada, sest seda ei plaanitud ette. "Aga seda oleks pidanud juba II samba juurutamisel rõhutama, et tulevik ei ole kohustatud olema helge. Reserveerime endale õiguse kriisiolukorras maksed peatada, aga seda ei tehtud. Valitsus oleks pidanud võimalikku kriisiolukorda ette nägema, sest ega see pillerkaar ei saanud igavesti kesta. Kui korraldatakse aktsiaemissioon, siis ju prospektis on ju kõik kirjas. Seal on positiivsed küljed, aga seal on ka negatiivne pool kirjas," selgitab Glikman.
Tema sõnul saaks valitsuse otsust märgatavalt lihtsamini vaidlustada kui mõnda seadust. "Päris tugevad šansid on aga kahju hüvitamise nõue rahuldatud saada. Kui võetakse vastu põhiseaduse vastane seadus, siis selle alusel annab küll kahjusid nõuda," on Glikman veendunud.
Seotud lood
Teine pensionisammas on pigem
Reformierakonna kui sotside valija võit, kirjutas Jürgen Ligi oma blogis.
Peaminister Andrus Ansip ütles valitsuse
pressikonverentsil, et kuigi ta ei kahtle praeguses pensionisüsteemis, on
kriisiaeg paljastanud selle puudused.
Keskerakonna aseesimehe Kadri Simsoni
hinnangul ei maksa peaminister Andrus Ansipi sõna II pensionisamba asjus antud
lubaduste kohta kahe aasta pärast tõenäoliselt midagi.
Eesti Panga president Andres Lipstok ütles
riigikogus arupärimisele vastates, et kolmest kärpemiljardist ei piisa
riigieelarve jätkusuutlikkuse hoidmiseks.
Vastutustundetu eelarvepoliitika ja võlgu elamine on saanud USA majandusedu sünonüümiks – fiskaalaasta esimesel kahel kuul (oktoober ja november) kasvas Ühendriikide eelarve puudujääk rekordilise tasemeni.