Ministeeriumid on juba heaks kiitnud
sotsiaalministeeriumis koostatud määruse eelnõu, mis kergitab järgmisel aastal
vanemahüvitise ülempiiri 15 protsendi võrra, 35 316 kroonile.
Äripäev ei poolda vanemahüvitise ülempiiri tõstmist: see ei ole kärbete ajal põhjendatud ja tekitab plahvatusohtlikku ebaõiglustunnet.
Nõustume sotside juhi Jüri Pihliga, kes kinnitas, et valitsuse otsus tekitab pingeid ühiskonna erinevate gruppide vahel.
Täpselt nii. Kui praegusel üldiste kärbete ajal koheldakse üht gruppi teistest võrdsemana, siis hävitab see solidaarsustunnet. Võime leida ennast olukorras, kus emapalga saaja on pensionärile, ja pensionär omakorda töötule hunt, ja nii edasi. Siis on kärpida juba palju raskem.
Veel enam, paradoksaalsel kombel on tõusukava parim viis õõnestada vanemapalga süsteemi seestpoolt. Eestis valitseb praegu konsensus, et emapalk on vajalik, sest see on tõesti pannud ka kõrgemapalgalised naised sünnitama.
Nüüd aga näib, et need jõukad emad pole ikka rahul. Sammuke veel ja siis kistakse nördimustundes juba välja kõik vanad emapalgale suunatud argumendid (nagu kurikuulus "miks üks laps on võrdsem kui teine?").
Mida suurem pahameel, seda suuremaks muutub oht vanemapalgale. Opositisoon ei jäta seda ära kasutamata ja aina tõenäolisemaks muutub, et võimule tulevad otsustajad, kes hakkavad kehtivaid reegleid muutma ning siis võib maksimummäär juba langeda.
Sotsiaalminister Hanno Pevkur põhjendas vanemahüvitise tõusu vajadust sellega, et kehtivad seadused näevad nii ette. See on naljakas põhjendus.
Nagu ka kolmapäevane Postimees oma samateemalises juhtkirjas meenutas, ei ole kehtivad kokkulepped majanduslangusotsuseid tegevat valitsust seni seganud.
Pensionimaksed peatati, käibemaksumäära tõsteti kiirkorras, töölepinguseadus mängiti ümber. Ka vanemahüvitise puhul oleks valitsusliit muudatused riigikogus kergesti läbi viinud, tõenäoliselt opositsiooni abiga.
Otsuse põhjendamatust vaagides hakkab aina enam tunduma, et tegemist on valitsusliidu teadliku käitumisega. Esiteks, pakkuda lihtsat katteta valitsuslubadust: tõusu ei tule, aga lubame ikka.
Kui vanemapalk ka ei tõuse, siis võivad Reformierakond-IRL ikka öelda, et meie tahtsime, aga opositsioon…
Veel üks võimalus: et Reformierakond ja IRL ei taha ise vanemahüvitise ülempiiri langetada ning loodavad, et opositsioon teeb selle ebameeldiva noalõike nende eest.
Või loodab IRL lausa, et ühiskonnagruppide üksteise vastu mängimise hinna maksab Reformierakond. See on aga lühinägelik. Kui Reformierakond ja IRL ei võta praegu ühiselt vastutust ning mõtlevad oma populaarsusele, siis võivad nad hoopis võimust ilma jääda, koos praeguse emapalgaga.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
IRL-i naiskogu eesotsas riigikogulase Kaia
Ivaga rõhutab, et paindumatus pensionide ja vanemapalga osas tähendab seda, et
ülejäänud sotsiaalkulusid tuleb kärpida palju rohkem, mis lööks aga
eriti valusalt ülejäänud abivajajaid.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?